Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Żółta karłowatość liści jęczmienia | PIAGRO.pl

Opublikowano 17-05-2011 o 14:02

Żółta karłowatość liści jęczmienia


Wirus żółtej karłowatości liści jęczmienia poraża wszystkie gatunki zbóż, ale jęczmień ozimy i owies są zwykle bardziej podatne niż pszenica ozima.

Porażenia wiosenne upraw jarych nie są tak groźne jak jesienne. Jeśli oziminy są zainfekowane we wczesnej fazie rozwoju jesiennego choroba rozwija się w utajonej postaci i wiosną występują wyraźne objawy choroby.

Zboża ozime wysiane później są mniej zarażane niż wysiane wcześniej. Inaczej niż w przypadku roślin jarych, które wysiane wcześniej są mniej porażane niż te wysiane później. Wirus żółtej karłowatości liści jęczmienia (BYDV) przenoszony jest przez około 20 gatunków mszyc – wektorów choroby. Naloty mszyc trwają od września do listopada, a ich występowaniu sprzyja ciepła wilgotna pogoda. Dla mszyc nie są groźne przymrozki wiosenne, gdyż na czas chłodów kryją się w pochwach liściowych, po ociepleniu uaktywniają się na nowo. Wyraźne objawy choroby występują wiosną. Rośliny mają zahamowany wzrost. Liście porażonych roślin posiadają przebarwienia rozszerzające się od szczytów do podstawy liści. Przebarwienia na jęczmieniu są jasnożółte, na pszenicy bladożółte z zabarwieniem różowym, a na owsie są czerwonopurpurowe.

Objawy te występują ogniskowo i rozrzucone są przypadkowo po całej plantacji. Straty, jakie czyni ta choroba, mogą w skrajnych przypadkach spowodować spadek plonu nawet o 50%. W ocenie objawów należy zachować ostrożność, gdyż żółknięcie roślin i karłowatość nie są symptomami charakterystycznymi tylko dla tej choroby. Aby właściwie ocenić chorobę, niezbędna jest diagnostyka laboratoryjna. Wykonanie testów sereologicznych pozwoli na właściwe zdiagnozowanie choroby, ponieważ objawy bardzo często można pomylić z objawami niedoboru makroelementów. Zwalczanie choroby polega na zwalczaniu mszyc oraz uprawie odmian odpornych i tolerancyjnych. W celu zwalczania mszyc można zaprawiać ziarno zaprawą Astep 225 FS w ilości 200 ml + 400 ml wody/100 kg materiału siewnego.

W rejonach zagrożonych żółtą karłowatością liści jęczmienia, w przypadku wczesnych siewów, zaleca się prewencyjne zwalczanie mszyc po upływie 5-6 tygodni od siewu zbóż. Ochrona zbóż ozimych polega na stosowaniu jesienią zabiegów insektycydowych jednym z podanych niżej preparatów. Polecane insektycydy to: Agro Pirymikarb 500 WG w dawce 0,5 kg/ha, Karate Zeon 050 CS w dawce 0,1 l/ha, Pirimor 500 WG w dawce 0,5 kg/ ha. Skuteczność stosowanych insektycydów zależy od temperatury powietrza, dlatego warunek ten trzeba uwzględnić podczas planowanego zabiegu. Rolnicy powinni wiedzieć, że roślinom zakażonym wirusem (BYDV) nie pomogą opryski fungicydami, jak również nawożenie dolistne mikroelementami. Jedynym właściwym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o oprysku jesiennym w oparciu o lokalną sygnalizację zagrożenia, datę siewu zboża i obecność mszyc

autor: Krystyna Klimont

artykuł pochodzi z Aktualności Rolniczych ŚODR NR 11/2010

Autor: Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa - zdjęcie 1 Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa 9.00 PLN
111 dni
SUBSTRAT TORFOWY, TORF W WORKACH, WARSZAWA - zdjęcie 1 SUBSTRAT TORFOWY, TORF W WORKACH, WARSZAWA 13.50 PLN
111 dni
Drewno kominkowe w siatkach Warszawa - zdjęcie 1 Drewno kominkowe w siatkach Warszawa 9.95 PLN
111 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
111 dni
drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa - zdjęcie 1 drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa 24.00 PLN
111 dni