Opublikowano 13-02-2012 o 13:52

Ochrona pszenicy ozimej


Szkody spowodowane przez choroby grzybowe to nie tylko strata w plonie, ale również negatywny wpływ na jakość uzyskanego plonu.

Ziarno z roślin porażonych ma niską MTZ, źle się przechowuje, a zasiedlone grzyby mogą w czasie przechowywania wytwarzać szkodliwe mikotoksyny.

Pszenica ozima jest gatunkiem zboża najczęściej atakowanym przez grzyby patogeniczne powodujące wiele groźnych chorób. Najczęściej obserwowane są: zgorzel siewek, śnieć cuchnąca, septorioza plew, septorioza paskowana liści, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, łamliwość źdźbła zbóż, zgorzel podstawy źdźbła, rdza brunatna, rdza żółta, mączniak prawdziwy, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów. Porażenie przez choroby zależy od genetycznej odporności danej odmiany, przebiegu pogody, zmianowania oraz stosowanej agrotechniki.

Wiosną w momencie ruszenia wegetacji należy przeprowadzić lustrację plantacji pszenicy. Pierwszym terminem zwalczania chorób jest faza krzewienia do początku strzelania w źdźbło. Należy sprawdzić, czy na roślinach nie pojawił się biały mączysty nalot, objaw wystąpienia mączniaka prawdziwego.

Wystąpienie tej choroby oznacza większe zagrożenie ze strony innych chorób. Od początku krzewienia do pierwszego kolanka, oprócz mączniaka prawdziwego, mogą wystąpić choroby infekcji późnojesiennych lub wczesnowiosennych, np. łamliwość  źdźbła i septorioza paskowana liści. Objawy septoriozy paskowanej mogą
być widoczne już na siewkach. Na początku są to chlorotyczne plamy z ułożonymi równolegle wzdłuż nerwów czarnymi zarodnikami grzyba. Łagodna zima sprzyja rozwojowi choroby łamliwości źdźbła. Charakterystyczne objawy to wydłużone brązowo-brunatne smugi występujące na podstawie źdźbła. Równolegle z łamliwością występuje fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.

Choroba ta ujawnia się często już jesienią na pochwach liściowych siewek w postaci brunatno-brązowych plam, a wiosną można zaobserwować zbrązowienie całej podstawy źdźbła i korzeni. Plantacja pszenicy może być porażana przez kilka gatunków rdzy, zwłaszcza przy cieplejszej pogodzie prowadzi do znacznych spadków plonu poprzez porażenie rdzą brunatną, która atakuje pszenicę we wszystkich fazach rozwojowych, a szczególnie szkodliwe dla plonu jest porażenie liścia flagowego w okresie dojrzałości mlecznej.

Rdza brunatna występuje na pszenicy, pszenżycie i życie każdego roku w mniejszym lub większym nasileniu. Pierwsze oznaki obserwuje się już na początku krzewienia. Na górnej stronie liści (gniazdowo lub w rozproszeniu), rzadziej na dolnej, czasami na pochwach liściowych i źdźbłach tworzą się poduszeczkowate, rdzawobrunatne, nieco wydłużone brodawki (skupiska zarodników) niekiedy z jasną obwódką.

W przypadku wczesnego porażenia rdzą może następować przedwczesne zamieranie i zasychanie liści. Choroba cechuje się dużym potencjałem szkodliwości, a jej rozwojowi sprzyja m.in. zbyt płytka orka oraz oszczędne nawożenie fosforem i potasem. Rdza żółta występuje na pszenicy, życie, jęczmieniu i pszenżycie. Atakuje liście i kłosy (plewy, plewki, ziarniaki) zbóż. Już na młodych roślinach można zaobserwować pojedyncze skupienia żółtych lub pomarańczowych brodawek na końcach liści. Następnie pojawiają się one między nerwami liści i są ułożone w rzędy o długości od kilku mm do kilku cm. Rdza żółta występuje lokalnie, a rozwojowi choroby sprzyjają chłodne i wilgotne lata.

W związku z tym, może warto częściej oglądać plantacje produkcyjne, aby uniknąć strat spowodowanych przez choroby grzybowe i poprawić jej jakość

Aktualności Rolnicze luty/2010

fot.sxc.hu

Autor: materiał dodany przez Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
Tanie środki ochrony roślin - zdjęcie 1 Tanie środki ochrony roślin - 152 dni
Tanie ubezpieczenia rolne - zdjęcie 1 Tanie ubezpieczenia rolne - 28 dni
KORA OGRODOWA OCIEPLACZ, TORFY WARSZAWA - zdjęcie 1 KORA OGRODOWA OCIEPLACZ, TORFY WARSZAWA 14.50 PLN
237 dni
Soczewica Ekologiczna - zdjęcie 1 Soczewica Ekologiczna 4.00 PLN
24 dni
Nasiona profesjonalne dla rolników - zdjęcie 1 Nasiona profesjonalne dla rolników - 152 dni