Prom dresses 2016 wedding dresses ball gown with sparkles cheap sexy homecoming dress At discount prices buy Mori Lee Prom Dresses Cheap Prom Dresses Sherri Hill Cheap La Femme prom dress
ルイヴィトンスーパーコピー
Ochrona pszenicy ozimej | PIAGRO.pl

Opublikowano 13-02-2012 o 13:52

Ochrona pszenicy ozimej


Szkody spowodowane przez choroby grzybowe to nie tylko strata w plonie, ale również negatywny wpływ na jakość uzyskanego plonu.

Ziarno z roślin porażonych ma niską MTZ, źle się przechowuje, a zasiedlone grzyby mogą w czasie przechowywania wytwarzać szkodliwe mikotoksyny.

Pszenica ozima jest gatunkiem zboża najczęściej atakowanym przez grzyby patogeniczne powodujące wiele groźnych chorób. Najczęściej obserwowane są: zgorzel siewek, śnieć cuchnąca, septorioza plew, septorioza paskowana liści, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, łamliwość źdźbła zbóż, zgorzel podstawy źdźbła, rdza brunatna, rdza żółta, mączniak prawdziwy, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów. Porażenie przez choroby zależy od genetycznej odporności danej odmiany, przebiegu pogody, zmianowania oraz stosowanej agrotechniki.

Wiosną w momencie ruszenia wegetacji należy przeprowadzić lustrację plantacji pszenicy. Pierwszym terminem zwalczania chorób jest faza krzewienia do początku strzelania w źdźbło. Należy sprawdzić, czy na roślinach nie pojawił się biały mączysty nalot, objaw wystąpienia mączniaka prawdziwego.

Wystąpienie tej choroby oznacza większe zagrożenie ze strony innych chorób. Od początku krzewienia do pierwszego kolanka, oprócz mączniaka prawdziwego, mogą wystąpić choroby infekcji późnojesiennych lub wczesnowiosennych, np. łamliwość  źdźbła i septorioza paskowana liści. Objawy septoriozy paskowanej mogą
być widoczne już na siewkach. Na początku są to chlorotyczne plamy z ułożonymi równolegle wzdłuż nerwów czarnymi zarodnikami grzyba. Łagodna zima sprzyja rozwojowi choroby łamliwości źdźbła. Charakterystyczne objawy to wydłużone brązowo-brunatne smugi występujące na podstawie źdźbła. Równolegle z łamliwością występuje fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.

Choroba ta ujawnia się często już jesienią na pochwach liściowych siewek w postaci brunatno-brązowych plam, a wiosną można zaobserwować zbrązowienie całej podstawy źdźbła i korzeni. Plantacja pszenicy może być porażana przez kilka gatunków rdzy, zwłaszcza przy cieplejszej pogodzie prowadzi do znacznych spadków plonu poprzez porażenie rdzą brunatną, która atakuje pszenicę we wszystkich fazach rozwojowych, a szczególnie szkodliwe dla plonu jest porażenie liścia flagowego w okresie dojrzałości mlecznej.

Rdza brunatna występuje na pszenicy, pszenżycie i życie każdego roku w mniejszym lub większym nasileniu. Pierwsze oznaki obserwuje się już na początku krzewienia. Na górnej stronie liści (gniazdowo lub w rozproszeniu), rzadziej na dolnej, czasami na pochwach liściowych i źdźbłach tworzą się poduszeczkowate, rdzawobrunatne, nieco wydłużone brodawki (skupiska zarodników) niekiedy z jasną obwódką.

W przypadku wczesnego porażenia rdzą może następować przedwczesne zamieranie i zasychanie liści. Choroba cechuje się dużym potencjałem szkodliwości, a jej rozwojowi sprzyja m.in. zbyt płytka orka oraz oszczędne nawożenie fosforem i potasem. Rdza żółta występuje na pszenicy, życie, jęczmieniu i pszenżycie. Atakuje liście i kłosy (plewy, plewki, ziarniaki) zbóż. Już na młodych roślinach można zaobserwować pojedyncze skupienia żółtych lub pomarańczowych brodawek na końcach liści. Następnie pojawiają się one między nerwami liści i są ułożone w rzędy o długości od kilku mm do kilku cm. Rdza żółta występuje lokalnie, a rozwojowi choroby sprzyjają chłodne i wilgotne lata.

W związku z tym, może warto częściej oglądać plantacje produkcyjne, aby uniknąć strat spowodowanych przez choroby grzybowe i poprawić jej jakość

Aktualności Rolnicze luty/2010

fot.sxc.hu

Autor: materiał dodany przez Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop 9.50 PLN
96 dni
Drzewka owocowe, krzewy owocowe Warszawa Wawer - zdjęcie 1 Drzewka owocowe, krzewy owocowe Warszawa Wawer 24.00 PLN
186 dni
Drewno kominkowe w siatkach Warszawa - zdjęcie 1 Drewno kominkowe w siatkach Warszawa 9.95 PLN
96 dni
Owocowe drzewka, krzewy Warszawa - zdjęcie 1 Owocowe drzewka, krzewy Warszawa 24.00 PLN
96 dni
CHLOREK WAPNIA, SODU, ŁOPATY DO ŚNIEGU WAWER - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, SODU, ŁOPATY DO ŚNIEGU WAWER 24.00 PLN
186 dni