replique montre pas cherreplique chanel montres replique audemars piguet montresreplique hublot montres
Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
luxus uhren replicaCeline OutletFendi Bag BugsThe North Face CouponsFerragamo Loafers

Burberry Scarf Replica

Saving money just got a whole lot easier!

Cheap Burberry Shirts

All you have to do is read this article in full and use what you learn from it.

Burberry Store Locator

Whatever you want to buy online

Burberry Scarf Outfit

will be cheaper all thanks to the tips you read.

Burberry Retailers

What are you waiting for?

Cheap Burberry Coats

Avoid shopping on sites that aren't familiar or have no online user reviews.

Burberry Ladies Bags

No matter how much you might want to order their merchandise or how low their prices are, you just don't know what you're getting into.

Burberry Scarf Bar

Reserve your online shopping dollars for the well-known and trusted sites that keep your info safe.
Ochrona pszenicy ozimej | PIAGRO.pl

Opublikowano 13-02-2012 o 13:52

Ochrona pszenicy ozimej


Szkody spowodowane przez choroby grzybowe to nie tylko strata w plonie, ale również negatywny wpływ na jakość uzyskanego plonu.

Ziarno z roślin porażonych ma niską MTZ, źle się przechowuje, a zasiedlone grzyby mogą w czasie przechowywania wytwarzać szkodliwe mikotoksyny.

Pszenica ozima jest gatunkiem zboża najczęściej atakowanym przez grzyby patogeniczne powodujące wiele groźnych chorób. Najczęściej obserwowane są: zgorzel siewek, śnieć cuchnąca, septorioza plew, septorioza paskowana liści, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, łamliwość źdźbła zbóż, zgorzel podstawy źdźbła, rdza brunatna, rdza żółta, mączniak prawdziwy, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów. Porażenie przez choroby zależy od genetycznej odporności danej odmiany, przebiegu pogody, zmianowania oraz stosowanej agrotechniki.

Wiosną w momencie ruszenia wegetacji należy przeprowadzić lustrację plantacji pszenicy. Pierwszym terminem zwalczania chorób jest faza krzewienia do początku strzelania w źdźbło. Należy sprawdzić, czy na roślinach nie pojawił się biały mączysty nalot, objaw wystąpienia mączniaka prawdziwego.

Wystąpienie tej choroby oznacza większe zagrożenie ze strony innych chorób. Od początku krzewienia do pierwszego kolanka, oprócz mączniaka prawdziwego, mogą wystąpić choroby infekcji późnojesiennych lub wczesnowiosennych, np. łamliwość  źdźbła i septorioza paskowana liści. Objawy septoriozy paskowanej mogą
być widoczne już na siewkach. Na początku są to chlorotyczne plamy z ułożonymi równolegle wzdłuż nerwów czarnymi zarodnikami grzyba. Łagodna zima sprzyja rozwojowi choroby łamliwości źdźbła. Charakterystyczne objawy to wydłużone brązowo-brunatne smugi występujące na podstawie źdźbła. Równolegle z łamliwością występuje fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.

Choroba ta ujawnia się często już jesienią na pochwach liściowych siewek w postaci brunatno-brązowych plam, a wiosną można zaobserwować zbrązowienie całej podstawy źdźbła i korzeni. Plantacja pszenicy może być porażana przez kilka gatunków rdzy, zwłaszcza przy cieplejszej pogodzie prowadzi do znacznych spadków plonu poprzez porażenie rdzą brunatną, która atakuje pszenicę we wszystkich fazach rozwojowych, a szczególnie szkodliwe dla plonu jest porażenie liścia flagowego w okresie dojrzałości mlecznej.

Rdza brunatna występuje na pszenicy, pszenżycie i życie każdego roku w mniejszym lub większym nasileniu. Pierwsze oznaki obserwuje się już na początku krzewienia. Na górnej stronie liści (gniazdowo lub w rozproszeniu), rzadziej na dolnej, czasami na pochwach liściowych i źdźbłach tworzą się poduszeczkowate, rdzawobrunatne, nieco wydłużone brodawki (skupiska zarodników) niekiedy z jasną obwódką.

W przypadku wczesnego porażenia rdzą może następować przedwczesne zamieranie i zasychanie liści. Choroba cechuje się dużym potencjałem szkodliwości, a jej rozwojowi sprzyja m.in. zbyt płytka orka oraz oszczędne nawożenie fosforem i potasem. Rdza żółta występuje na pszenicy, życie, jęczmieniu i pszenżycie. Atakuje liście i kłosy (plewy, plewki, ziarniaki) zbóż. Już na młodych roślinach można zaobserwować pojedyncze skupienia żółtych lub pomarańczowych brodawek na końcach liści. Następnie pojawiają się one między nerwami liści i są ułożone w rzędy o długości od kilku mm do kilku cm. Rdza żółta występuje lokalnie, a rozwojowi choroby sprzyjają chłodne i wilgotne lata.

W związku z tym, może warto częściej oglądać plantacje produkcyjne, aby uniknąć strat spowodowanych przez choroby grzybowe i poprawić jej jakość

Aktualności Rolnicze luty/2010

fot.sxc.hu

Autor: materiał dodany przez Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 59.00 PLN
82 dni
 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA 9.00 PLN
82 dni
Piasek w workach producent WARSZAWA - zdjęcie 1 Piasek w workach producent WARSZAWA 9.00 PLN
82 dni
brak zdjęcia Maszyny rolnicze - producent - 14 dni
KORA OGRODOWA OCIEPLACZ, TORFY WARSZAWA - zdjęcie 1 KORA OGRODOWA OCIEPLACZ, TORFY WARSZAWA 12.50 PLN
82 dni