Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych ? czy warto? | PIAGRO.pl

Opublikowano 26-04-2011 o 13:21

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych ? czy warto?


Siewu zbóż ozimych powoduje, że plantatorzy ? jak co roku ? zadają sobie pytanie: kiedy i czym chronić zasiewy ozimin?

Zaniechanie zabiegów odchwaszczających w terminie jesiennym jest jedną z głównych przyczyn corocznego, bardzo silnego zachwaszczenia zbóż ozimych miotłą zbożową oraz innymi uciążliwymi gatunkami chwastów (np. przytulią czepną lub rumianowatymi).

Każdy plantator powinien zdawać sobie sprawę, że właściwa i skuteczna ochrona ozimin przed chwastami za pomocą odpowiednio dobranych herbicydów to pierwszy krok do sukcesu. Ochrona zbóż ozimych przed zachwaszczeniem przynosi dobre efekty tylko wtedy, kiedy zastosuje się herbicydy odpowiednio dobrane do stanu i stopnia zachwaszczenia łanu. Chwasty są najbardziej wrażliwe na działanie herbicydów w początkowych stadiach rozwojowych, dlatego zwalczanie ich w najwcześniejszych fazach (1–3 liście) daje z reguły lepsze efekty niż wiosenne zabiegi herbicydowe, kiedy chwasty znajdują się już w zaawansowanych fazach rozwojowych.

Jesienne chwasty są groźniejsze
Najbardziej narażone na konkurencyjne oddziaływanie ze strony chwastów w początkowych fazach rozwojowych są: jęczmień ozimy,pszenżyto ozime i pszenica ozima. Wiąże się to z ich wczesnym terminem siewu oraz z samą biologią chwastów występujących w zasiewach. Wiele chwastów występujących na plantacjach zbóż ozimych wschodzi zarówno jesienią, jak i wiosną (formy ozime i jare). Te, które wschodzą jesienią, rosną intensywnie, mocniej się rozkrzewiają i wytwarzają więcej nasion. Formy ozime chwastów stanowią nie tylko zagrożenie dla plantacji, ale również dzięki produkcji dużej ilości nasion przyczyniają się do zwiększenia ich zapasu w glebie, przez co wpływają na przyszłe zachwaszczenie łanu. Przykładem może być miotła zbożowa, która niezwalczona w okresie jesiennym może wytworzyć od 6 do 10 źdźbeł i wydać około 10–15 tys. nasion. Natomiast forma jara tworzy wiosną już tylko od 2 do 5 źdźbeł i wydaje około 5–8 tys. nasion.

Chwasty nie wyeliminowane z łanu w okresie jesiennym, wiosną znajdują się już w tak zaawansowanych fazach rozwojowych, że skuteczne ich wyeliminowanie jest praktycznie niemożliwe. Poza tym koszty zwalczania chwastów w okresie wiosennym są zazwyczaj wyższe,gdyż niejednokrotnie trzeba użyć droższych środków i wyższych dawek. W efekcie uzyskuje się niższy plon, przy jednocześnie wyższych kosztach produkcji.

Wybierając herbicyd, poznaj swoje chwasty
Na skuteczność walki z chwastami, a tym samym na ekonomiczną efektywność zabiegu, decydujący wpływ ma prawidłowy dobór herbicydu. Powinien on zapewnić przede wszystkim ograniczenie liczebności i osłabienie kondycji gatunków chwastów występujących na plantacji.
Wybór optymalnego terminu aplikacji herbicydu uwarunkowany jest następującymi czynnikami:
- gatunkiem i odmianą rośliny uprawnej,
- terminem siewu (fazą rozwojową rośliny
uprawnej),
- stanem i stopniem zachwaszczenia plantacji,
- fazą rozwojową dominujących gatunków
chwastów,
- przebiegiem warunków atmosferycznych,
- wysokością zakładanych kosztów ochrony herbicydowej.
Do jesiennego zwalczania chwastów w zasiewach zbóż ozimych zalecane są dwa terminy: przed wschodami (herbicydy doglebowe) i po wschodach zbóż (herbicydy nalistne).

Znajomość potencjalnego zachwaszczenia pola ułatwia plantatorowi podjęcie decyzji w kwestii doboru odpowiedniego herbicydu i terminu aplikacji. Większość chwastów jest bardzo wrażliwa na działanie herbicydu we wczesnych fazach rozwojowych: od fazy liścieni do 3–4 liści właściwych. Dalszy rozwój chwastów utrudnia ich zwalczanie. Zabieg jesienny zalecany jest szczególnie do zwalczania miotły zbożowej oraz uciążliwych chwastów dwuliściennych, takich jak: przytulia czepna, rumianowate, chaber bławatek, ostrożeń polny, maki, jasnoty i przetaczniki.

Dobór herbicydu stosowanego przed wschodami zbóż powinien opierać się na dobrej znajomości występującego zachwaszczenia pól. Na ogół jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem niewłaściwego doboru herbicydu. Zabiegi przedwschodowe (doglebowe) wykonuje się najpóźniej do 3–5 dni po siewie zbóż ozimych na wilgotną, dobrze uprawioną glebę, stosując pełne zalecane dawki herbicydów.

Środki do stosowania w tym terminie to między innymi zawierające chlorosulfuron Agrosulfuron 750 WG, Glean 75 WG czy Pelican Plus 550 SC, Cougar 600 SC, Legato Plus 600 SC – z mieszaniną izoproturonu i diflufenikanu. Herbicydy te skutecznie zwalczają miotłę zbożową oraz szeroką gamę chwastów dwuliściennych. Większość z herbicydów przedwschodowych zalecana jest również do stosowania w późniejszych terminach, ale z uwagi na ich działanie głównie doglebowe istotne jest, żeby chwasty znajdowały się w jak najmłodszych fazach rozwojowych (liścienie do 1 liścia). W tabeli 1 przedstawiono przykładowe herbicydy zalecane do ochrony plantacji ozimin w terminie przedwschodowym.

Ograniczanie zachwaszczenia plantacji zbóż ozimych w terminie powschodowym pozwala na określenie gatunków chwastów, ich liczebności oraz stadium rozwojowego. Znając zachwaszczenie gatunkami dominującymi, można dobrać odpowiedni herbicyd działający nalistnie. Należy jednak pamiętać, że herbicydy stosowane po wschodach zbóż są najbardziej skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane we wczesnych fazach rozwojowych chwastów (stadium liścieni do 3–4 liści).

Do zwalczania wyłącznie chwastów jednoliściennych stosowany jest herbicyd Axial 100 EC, który skutecznie niszczy miotłę zbożową, owies głuchy i wyczyńca polnego. Herbicydy z grupy regulatorów wzrostu (Chwastox, Aminopielik, Dicoherb 750 SL), stosowane od początku do końca krzewienia zbóż, zwalczają tylko gatunki dwuliścienne, a ich skuteczność może być ograniczana przez warunki termiczne (wymagają temperatury nie niższej niż 8°C i nie wyższej jak 25°C).

Pozostałe herbicydy eliminują w różnym zakresie chwasty jedno- i dwuliścienne. Najwcześniej po wschodach (w fazie szpilkowania) można stosować: Komplet 560 SC, Expert 600 SC oraz Expert Met 56 WG, zawierające mieszaninę flufenacetu z diflufenikanem.

Niektóre herbicydy można stosować wyłącznie z dodatkiem środków wspomagających (adiuwantów), należą do nich: Atlantis 04 WG + Actirob 842 EC (Olbras 88 EC) oraz Axial 100 + Adigor 440 EC. Dawki adiuwantów w etykietach-instrukcjach stosowania podawane są w szerokich przedziałach, a ich odpowiedni dobór uzależniony jest od warunków, w jakich aplikowany będzie herbicyd. W przypadku środka Atlantis 04 WG, wyższą dawkę adiuwanta stosuje się w okresie suszy, niskiej temperatury lub obniżonej wilgotności powietrza. Do preparatu Axial 100 EC zaleca się stosowanie wyższych dawek wspomagacza, w momencie wystąpienia zaawansowanej fazy rozwojowej chwastów.

W celu poszerzenia zakresu zwalczanych gatunków chwastów, naturalnym jest stosowanie mieszanin herbicydów. Jednak w zbożach ozimych w terminie jesiennym zalecanych kombinacji jest bardzo mało. Przykładem jest łączne stosowanie środków Glean 75 WG + Legato Plus 600 SC. Dawki substancji aktywnych w mieszaninie są obniżone, w porównaniu do dawek herbicydów stosowanych samodzielnie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń rośliny uprawnej.

Należy pamiętać, że herbicydy nie pozostają obojętne dla roślin uprawnych i dlatego istotne jest, aby nie przekraczać dawek podanych w instrukcjach stosowania. W większości przypadków nie wolno ich stosować na rośliny osłabione, uszkodzone przez mróz, suszę oraz szkodniki i choroby.

Odchwaszczanie jesienią – naprawdę warto!
Istotną kwestią przy odchwaszczaniu są ponoszone koszty. Stosowanie zabiegów we właściwych fazach rozwojowych zbóż i chwastów, w optymalnych warunkach pogodowych pozwala na stosowanie niższych dawek, co wpływa na uzyskanie większych oszczędności. Również zastosowanie adiuwantów w celu zmniejszenia dawki herbicydów, może wpływać na jednostkowe obniżenie ceny wykonanego zabiegu. Ponadto ograniczenie zachwaszczenia plantacji jesienią pozwala uniknąć stosowania wyższych dawek herbicydów w okresie wiosennym, kiedy to chwasty znajdują się w zaawansowanych fazach rozwojowych, uniemożliwiających często efektywną walkę z nimi.

Wybierając odpowiedni herbicyd, warto zwrócić uwagę na fakt, że w ofercie handlowej znajdują się środki o podobnym składzie i zbliżonym działaniu, lecz występujące pod różnymi nazwami handlowymi. Dobierając herbicyd do konkretnych gatunków chwastów, warto porównać preparaty między sobą i dokonać ekonomicznie najbardziej uzasadnionego wyboru.

Zgodnie z Ustawą o ochronie roślin, używać można tylko preparatów dopuszczonych do obrotu i ściśle według dołączonej do nich etykiety-instrukcji stosowania.

Nasza Rola Nr 30/2010

Autor: materiał dodany przez Nasza Rola

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa - zdjęcie 1 SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa 49.00 PLN
47 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
47 dni
PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA 9.00 PLN
47 dni
PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop 9.50 PLN
47 dni
SUBSTRAT TORFOWY, TORF W WORKACH, WARSZAWA - zdjęcie 1 SUBSTRAT TORFOWY, TORF W WORKACH, WARSZAWA 13.50 PLN
47 dni