nike fotballskoreplique montres de luxereplique montre suisseImitation montre de luxe Choroby podsuszkowe zbóż ozimych | PIAGRO.pl

Opublikowano 20-05-2011 o 13:36

Choroby podsuszkowe zbóż ozimych


Choroby podsuszkowe należą do jednych z najgroźniejszych chorób zbóż ozimych w Polsce

Wiąże się to z bardzo dużym udziałem zbóż w strukturze zasiewów. Są one szczególnie groźne w uprawie zbóż uprawianych po sobie.

Do najczęściej występujących chorób podsuszkowych, których sprawcami są grzyby występujące na podstawie źdźbła i korzeniach, są:
- łamliwość źdźbła zbóż i traw;
- fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni;
- zgorzel podstawy źdźbła.

Łamliwość źdźbła zbóż i traw – objawy tej choroby występują na podstawie źdźbła lub pomiędzy pierwszym a drugim kolankiem. Źródłem zakażenia jest ściernisko, a wiosną chore rośliny. Ciepła i wilgotna jesień i zima sprzyjają rozwojowi grzyba. Pierwsze objawy można stwierdzić już w okresie jesiennym lub wczesną wiosną. Są to brunatne plamy na pochwach liściowych. Bardzo charakterystyczne plamy występują na źdźble, które w miarę rozwoju choroby stają się coraz większe, często kształtu medalionowego z jasnym polem w środku. Na powierzchni plamy mogą występować czarne łatki wyglądające jak sadza. Wewnątrz źdźbła z objawami łamliwości znajduje się zwykle szara, watowata grzybnia. Grzyb, niszcząc komórki budujące źdźbło, powoduje jego osłabienie i w rezultacie zwiększa się podatność zbóż na wyleganie. Ochronę zbóż przed łamliwością prowadzi się metodami agrotechnicznymi, unikając zbyt częstej uprawy zbóż po sobie. Chemiczne zwalczanie choroby uzasadnione jest wówczas, gdy udział roślin wykazujących objawy choroby wynosi 25-30%. Sprawcę łamliwości zwalcza się w okresie od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka. W uzasadnionych przypadkach można zastosować fungicyd do fazy drugiego kolanka.

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła – chorobę powoduje jeden lub kilka gatunków grzyba z rodzaju fuzarium. Grzyby te powodują na dolnych częściach źdźbła nekrozy o różnych kształtach i barwach. Zmiany nekrotyczne mają charakter brunatnych smug, kresek lub plam o nieregularnym, rozlanym kształcie. Mogą one obejmować cały obwód źdźbła lub tylko jego część. Rośliny z tak zaawansowaną infekcją są osłabione i wykazują objawy przedwczesnego dojrzewania (bielenia kłosów). Na porażonych częściach roślin pojawiać się mogą oznaki grzyba w postaci białej lub różowej grzybni, także wewnątrz źdźbeł. Zabiegi chemiczne ograniczające rozwój choroby wykonuje się w tym samym terminie jak przy łamliwości podstawy źdźbła (początek strzelania w źdźbła do fazy pierwszego kolanka). Większość zalecanych fungicydów zwalcza obydwie choroby.

Zgorzel podstawy źdźbła – głównym źródłem zakażenia jest grzybnia rozwijająca się saprofitycznie w glebie na resztkach roślin. Grzyb przede wszystkim poraża system korzeniowy i powoduje zakłócenie gospodarki wodno-pokarmowej. Pierwsze objawy porażenia ogniska słabszych siewek z żółknącymi liśćmi mogą być widoczne jesienią. Chore rośliny są mniej odporne na wymarzanie, wiosną występuje znaczne przerzedzenie zasiewów i pojawia się placowe zachwaszczenie w łanie. Cechą charakterystyczną jest porażanie korzeni.

W początkowej fazie są to czarne plamki, następnie korzenie czernieją częściowo lub całkowicie. W późniejszym stadium grzyb atakuje także podstawę źdźbła, co wywołuje właściwy obraz zgorzeli „czarną nogę” rośliny. Po wykłoszeniu w łanie można zauważyć rośliny niższe, pożółkłe lub białawe o niedorozwiniętych, płonych kłosach. Rośliny takie łatwo wyciągnąć z ziemi. Podstawa źdźbła jest sczerniała.

W okresie wegetacji nie ma możliwości ochrony tak porażonej plantacji.

Stosowanie odpowiedniej zaprawy jak np. Galmano 201 FS, Latitude 125 FS w uprawie pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego i zaprawy Jockey 201 FS, Jockey New 113 FS w uprawie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego może ograniczyć wystąpienie tej choroby. Zaprawy te, w celu ochrony przed innymi chorobami, stosuje się łącznie z innymi zaprawami np. Baytan Universal 094 FS, Divident 030 FS, Maxim 025 FS, Raxil 060 FS,Vitavax 200 FS

autor: Krystyna Klimont
artykul pochodzi z aktualności Rolniczych ŚODR Nr 01/2011

Autor: materiał dodany przez Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA 9.00 PLN
106 dni
TORF, KORA, TORFY, SUBSTRAT, SUBSTRATY, WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, KORA, TORFY, SUBSTRAT, SUBSTRATY, WARSZAWA 17.50 PLN
106 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
106 dni
Pneumatyka dla rolnictwa i przemysłu spożywczego - zdjęcie 1 Pneumatyka dla rolnictwa i przemysłu spożywczego - 300 dni
KORA OGRODOWA TORFY WARSZAWA - zdjęcie 1 KORA OGRODOWA TORFY WARSZAWA 12.50 PLN
106 dni