Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
UPRAWA BAKŁAŻANA | PIAGRO.pl

Opublikowano 06-06-2011 o 10:21

UPRAWA BAKŁAŻANA


Bakłażan ? czyli oberżyna, nazywana też ?gruszką miłości? jest rośliną z rodziny psiankowatych i zalicza się do warzyw ciepłego klimatu, w Polsce uprawiana jest więc wyłącznie pod osłonami typu tunele foliowe lub szklarnie.

Bakłażany mają wysoką wartość smakową i odżywczą. Cechuje je bardzo korzystny skład soli mineralnych, zawierają dużo potasu, wapnia, żelaza i fosforu, spożywanie tego warzywa przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, działa wzmacniająco na serce i usprawnia wydalanie nadmiaru płynów z organizmu.

Wymagania uprawowe.
Oberżynę najlepiej uprawiać w cyklu wiosenno-letnim, gdyż w tym okresie koszty produkcji będą najniższe. Optymalna temperatura w ciągu dnia dla uprawy tej rośliny wynosi 24–280C w dni słoneczne, a w pochmurne ok. 22–250C, natomiast nocą powinna wynosić powyżej 150C. Korzystnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża czarną folią polipropylenową i czarną włókniną polipropylenową, pod którymi panuje wyższa temperatura, dzięki czemu rośliny wchodzą wcześniej w okres owocowania oraz dają wyższy plon z m2. Gatunek ten źle znosi zarówno nadmiar, jak i niedobór wody, gdy wzrasta wilgotność powietrza rośliny są narażone na choroby grzybowe, dlatego też nie należy zraszać roślin i zaleca się utrzymywanie wilgotności względnej powietrza na poziomie ok. 80%. Oberżyna posiada silnie rozbudowany system korzeniowy, z tego względu można ją podlewać obficie, lecz niezbyt często. Wymagania pokarmowe bakłażana są bardzo duże, nawożenie powinno być oparte na szczegółowej analizie chemicznej składu podłoża. Ważne jest systematyczne dostarczanie składników pokarmowych roślinom przez cały okres wegetacji.

Uprawa.
Bakłażany można uprawiać w wełnie mineralnej lub bezpośrednio w gruncie tunelu czy szklarni, w substracie torfowym, na podkładach grzejnych z balotów słomy, w mieszance trocin drzewnych z korą sosnową lub w podłożu z włókien kokosowych. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie rozsady, w tym celu należy wysiać nasiona w okresie od stycznia do marca do skrzynek, aby uzyskać ok. 100 siewek trzeba wysiać 1 gram nasion. Okres produkcji rozsady wynosi ok. 8–10 tygodni, w tym czasie należy utrzymywać temperaturę na poziomie 24–320C w dzień, a w nocy o 6–80C niższą. Siewki pikuje się po rozwinięciu liścieni do pierścieni z substratem torfowym lub do kostek wełny mineralnej, na miejsce stałe sadzi się rozsadę od połowy marca do połowy maja, gdy ma ona dobrze wykształconych od 3 do 5 liści. Ze względu na to, iż pędy oberżyny mocno się rozgałęziają, zalecane jest ich cięcie. Najlepiej prowadzić rośliny na 1 lub 2 pędy główne pozostawiając po jednym owocu w węźle. Pędy boczne uszczykuje się za pierwszym lub drugim liściem i zawiązkiem. Zbiory rozpoczynają się po 30–40 dniach od kwitnienia, gdy osiągną fazę dojrzałości zbiorczej, tj.
są wyrośnięte i mają jędrną i błyszczącą skórę.

Odmiany. W ofercie handlowej firm nasiennych znajdują się odmiany o skórce ciemnofioletowej i białej.
Do odmian o skórce ciemnofioletowej należą m.in.: MADONNA, EPIC, SCORPIO, OSCAR, BLACK BELL – różnią się one wczesnością dojrzewania, walorami smakowymi, siłą wzrostu oraz odpornością na choroby i szkodniki. Odmiany o skórce białej, np. TANGO – charakteryzują się delikatniejszym smakiem i cieńszą skórką niż odmiany ciemnofioletowe. Najważniejsze choroby bakłażana – oberżyna jest gatunkiem dość łatwo i często porażanym przez mikroorganizmy chorobotwórcze, niestety możliwości ich zwalczania są niewielkie ze względu na bardzo skromną ilość zarejestrowanych środków ochrony roślin.

Do najczęściej spotykanych chorób oberżyny należą:
Bakteryjna cętkowatość pomidora – pod osłonami przed rozpoczęciem uprawy powinno się odkażać podłoże termicznie lub chemicznie, jedynym środkiem zarejestrowanym do zwalczania tej choroby jest Grevit 200 SL. Alternarioza pomidora – należy zbierać i niszczyć gnijące owoce oraz resztki roślin, wskazane jest też zaprawianie nasion, po wystąpieniu pierwszych objawów choroby należy rozpocząć opryskiwanie roślin fungicydami. Zgorzel podstawy łodygi i brunatna zgnilizna owoców – jako profilaktyczne działania powinno się traktować zaprawianie nasion, usuwanie chorych roślin i działania interwencyjne – opryskiwanie roślin fungicydami typu: Topsin M 500 S.C., Sancozeb 80 WP, Ridomil Gold MZ 97,8 WG (środki te nie są zarejestrowane w Polsce do tego celu). Szara pleśń – jako profilaktykę należy stosować utrzymywanie niskiej wilgotności powietrza i roślin, wietrzenie tuneli, po stwierdzeniu pierwszych objawów – opryskiwanie preparatami Switch 62,5 WG, Rovral Flo 255 S.C. (środki te nie są zarejestrowane w Polsce do tego celu). Poza tym dość często spotykane są w uprawie bakłażana: zgnilizna twardzikowa, werticilioza, antraknoza.

autor: Marta Gil-Barańska
artykuł pochodzi z Aktualności Rolniczych ŚODR Nr 2/2011

Autor: materiał dodany przez Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA 13.50 PLN
112 dni
PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA 9.00 PLN
112 dni
SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa - zdjęcie 1 SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa 49.00 PLN
112 dni
PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop 9.50 PLN
112 dni
PIASEK W WORKACH, SAND WARSAW - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, SAND WARSAW 9.00 PLN
112 dni