nike fotballskoreplique montres de luxereplique montre suisseImitation montre de luxe Pomidory koktajlowe | PIAGRO.pl

Opublikowano 18-10-2011 o 10:19

Pomidory koktajlowe


Pomidory należą do najchętniej spożywanych warzyw i mimo że są dość wymagające, jeżeli chodzi o warunki uprawy, często sadzi się je w ogrodach przydomowych i na działkach.

Do tej pory w uprawie amatorskiej przeważały odmiany wielko- i średnioowocowe, ale pojawienie się w handlu pomidorów drobnoowocowych (owoce o wadze poniżej 60 g), w tym zwłaszcza pomidorów koktajlowych, wzbudziło zainteresowanie wielu działkowiczów.

Nazwa pomidorów koktajlowych wywodzi się z języka angielskiego (cocktail tomato) i oznacza rodzaj zakąski podawanej przed właściwym posiłkiem. Pomidory te funkcjonują też jako pomidory cherry, czereśniowe czy truskawkowe. Z racji swych niewielkich rozmiarów i pięknego zabarwienia świetnie nadają się do garnirowania potraw, a także do jedzenia w całości, np. w sałatkach, przystawkach, szaszłykach warzywnych, koreczkach itp.

Pomidory koktajlowe warte są zainteresowania również z racji cech, jakie posiadają. Przede wszystkim mają wyższą wartość biologiczną w porównaniu z odmianami o owocach dużych. Ich owoce zawierają np. więcej suchej masy, cukrów oraz witaminy C.

Wyróżnia je słodki smak i bardzo intensywny zapach. Poza tym, jak wszystkie pomidory, mają małą wartość energetyczną i niską zawartość białka. Są dobrym źródłem prowitaminy A, występującej w formie karotenoidów (naturalnych barwników roślinnych), z których lykopen stanowi 83%. Związek ten, jako aktywny antyutleniacz jest szczególnie cenny dla zdrowia człowieka, gdyż wykazuje działanie hamujące rozwój komórek rakowych.

ODMIANY
Odmiany pomidorów koktajlowych można podzielić na te szczególnie nadające się do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach, do uprawy w nieosłoniętym gruncie w ogrodach oraz do uprawy pod osłonami wysokimi. Niestety, w warunkach klimatycznych naszego województwa na pewny zbiór można liczyć jedynie w uprawie pod osłonami, natomiast uprawa w gruncie bywa zawodna, szczególnie w latach z dużą ilością opadów.

Odmiany koktajlowe mają ciekawe kształty owoców i barwy przyciągające wzrok. Są odmiany o owocach okrągłych, śliwkokształtne, gruszkokształtne, czerwone, ciemnopomarańczowe i żółte.

Do najczęściej uprawianych odmian pomidorów koktajlowych należą:
Balkoni Red - odmiana przeznaczona do uprawy w doniczkach, pojemnikach, na balkonach, tarasach, patio. Tworzy luźne grona o dość dużych, czerwonych owocach. Wysokość roślin 50 - 70 cm.

Koralik - odmiana średnio wczesna, wiotkołodygowa. Owoce kuliste, czerwone o średnicy 1,5 - 2 cm, zebrane w gronach po 30 – 40 sztuk. Odporna na zarazę ziemniaka.

Maskotka - odmiana, samokończąca, wiotkołodygowa. Owoce czerwone, o średnicy 2 - 4 cm. Nadaje się do uprawy w ogrodzie i na balkonie.

Yellow Pear - odmiana karłowa, tworząca drobne (10 - 15 g), żółte owoce o charakterystycznym gruszkowatym kształcie. Nadaje się do uprawy w ogrodzie i na balkonie.

Piko F1 - odmiana o średniej sile wzrostu i luźnym pokroju. Wytwarza pojedyncze grona o długości ok. 30 cm (do 40 owoców w gronie). Owoce są kuliste, czerwone, o masie 10 - 15 g, można je zbierać całymi gronami. Przeznaczona do uprawy zarówno pod osłonami, jak i w polu.

Pokusa - odmiana wysoka, o owocach czerwonych, okrągłych o średnicy 2 - 3 cm. Grona b. długie, złożone. Owoce drobne, czerwone, bardzo mięsiste. Nadaje się do uprawy pod osłonami i w gruncie przy palikach.

UPRAWA
Przy uprawie pomidorów koktajlowych należy przestrzegać tych samych zasad, jakie obowiązują w uprawie pomidorów innych odmian. Pomidory te uprawiamy z rozsady, którą wysadzamy do tunelu foliowego, gruntu lub donicy w połowie maja, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków, a rośliny mają ok. 15 – 20 cm wysokości. Musimy zabezpieczyć im osłonięte i nasłonecznione miejsce (w przypadku odkrytego gruntu). Rośliny sadzimy w żyzną glebę. Podlewamy tak, by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia podłoża. W miarę potrzeby rośliny zasilamy nawozami, najlepiej wieloskładnikowymi.

Prowadzenie pomidorów koktajlowych uzależnione jest od odmiany. Karłowe można uprawiać bez podpór lub przy palikach, bez obrywania pędów bocznych (należy się wtedy liczyć z dużym „chaosem” na krzaku). Odmiany wysokie, sadzone pod osłonami, prowadzi się przeważnie na 1 pęd (maksymalnie mogą być 3 pędy).

autor: Bożena Korzańska
Pomorskie Wieści Rolnicze NR 05/2011

fot.sxc.hu

Autor: materiał dodany przez Pomorskie Wieści Rolnicze

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA 9.00 PLN
106 dni
KORA OGRODNICZA, TORF, SUBSTRAT, WARSZAWA - zdjęcie 1 KORA OGRODNICZA, TORF, SUBSTRAT, WARSZAWA 14.50 PLN
106 dni
PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA 9.00 PLN
106 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
106 dni
Piasek w workach producent WARSZAWA - zdjęcie 1 Piasek w workach producent WARSZAWA 9.00 PLN
106 dni