replique montre pas cherreplique chanel montres replique audemars piguet montresreplique hublot montres
Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
luxus uhren replicaCeline Outlet
Rzepak ozimy | PIAGRO.pl

Opublikowano 24-08-2011 o 14:25

Rzepak ozimy


Uprawa rzepaku ozimego w Polsce zajmuje coraz większą powierzchnię.

W znacznym stopniu związane jest to z uprawą na cele energetyczne. Chociaż nie udało się jeszcze zrealizować planowanego znaczącego skupu rzepaku na biopaliwo, to zapotrzebowanie nie maleje i ten kierunek produkcji będzie się rozwijał. Dodatkowym atutem uprawy rzepaku jest poprawa opłacalności produkcji tej rośliny w stosunku do innych upraw.

Wybór odmiany i siew
W momencie zbioru rzepaku należy już myśleć o siewie tej rośliny na kolejny sezon wegetacyjny. Bardzo ważny jest dobór odmiany. Obecnie do krajowego rejestru wpisanych jest ponad 50 odmian rzepaku ozimego, w tym również mieszańcowych (F1), w większości zrestorowanych (tj. o przywróconej płodności pyłku): Baldur, Elektra, ES Betty, ES Saphir, Exgold, Extend, Extrem, Herkules, Hycolor, Kaszub, Kronos, Lubusz, Mazur, Nelson, Pomorzanin, Taurus, Titan, Toccata, Vectra. Spośród odmian populacyjnych godne uwagi pod względem plonowania są: Amor, Bakara, Baros, Bojan, Brise, Cabriolet, Cadeli, Californium, Casoar, Castille, ES Astrid, Libomir, Remy, Wallery, Winner. Szczegółowe dane dotyczące cech agrotechnicznych poszczególnych odmian dostępne są w punktach sprzedaży nasion.

Niestety, brakuje danych na temat zachowania się poszczególnych odmian w sytuacjach tak ekstremalnych, jak np. przymrozki podczas kwitnienia roślin. W tym przypadku odmiany wcześniejsze ulegają większemu uszkodzeniu (do 40% przemarzniętych kwiatów i niezawiązanych łuszczyn).

Bardzo ważnym elementem podczas doboru odmiany jest termin wysiewu. Szybkość rozwoju roślin jesienią decyduje o jej wyborze w momencie opóźnionego terminu siewu (np. Casoar, Extend, Extrem, Exgold). Podczas niesprzyjających warunków klimatyczno-glebowych dobór odmiany pod tym kątem będzie decydował o wyniku produkcyjnym.

Warto zapamiętać, że dobrej jakości surowiec dla przemysłu tłuszczowego oraz biopaliwowego może być wytworzony wyłącznie z nasion kwalifikowanych, odpowiednio zaprawionych.

Prawidłowa obsada roślin rzepaku ozimego wynosi 60-80 nasion kiełkujących na 1 m2, przy siewie rzędowym.

Nawożenie
Możliwości plonowania rzepaku ustalone na podstawie doświadczalnictwa odmianowego kształtują się na poziomie dwukrotnie wyższym od średnich uzyskiwanych w produkcji. Znaczący wpływ ma tu dobór stanowiska i odpowiednie przygotowanie gleby. Stanowisko pod rzepak musi być żyzne, zasobne w fosfor i potas oraz o pH nie mniejszym niż 6,5. Korektę zasobności gleby w fosfor i potas oraz regulację odczynu wykonuje się przy uprawie przedplonu, co najmniej rok przed siewem rzepaku. Wczesna regulacja odczynu poprawia strukturę gleby, a tym samym - zdolność do zatrzymywania wody z zapasów zimowych, zwiększając jednocześnie dostępność składników pokarmowych.

Producenci rzepaku doskonale wiedzą, że plon nasion kształtuje się już jesienią: tworzą się wtedy zawiązki pędów bocznych i kwiatowych, w związku z czym roślinom nie powinno zabraknąć pożywienia. Plon 3 ton nasion wraz ze słomą pobiera 72 kg fosforu, 160 kg potasu, 160 kg wapnia, 45 kg siarki, 30 kg magnezu i 150 kg azotu. O ile makroskładniki należy wnosić doglebowo, tak mikroelementy powinny być dostarczane dolistnie.

Startowa dawka fosforu i potasu pozwala przygotować rośliny do spoczynku zimowego. Obydwa pierwiastki odgrywają istotną rolę w okresie jesiennej wegetacji. Chociaż pobieranie fosforu jesienią jest niewielkie, to kształtuje on szybkość wzrostu systemu korzeniowego, a zatem jego niedobór w tym czasie jest bardzo niekorzystny dla roślin i ich przezimowania. Również potas w około 20% wykorzystywany jest jesienią. Natomiast plonotwórcza rola tych składników ujawnia się podczas strzelania w pęd kwiatowy (potas) oraz w fazie wypełniania łuszczyn (fosfor). Fazy te decydują o plonie nasion.

Dawki nawożenia jesiennego uzależnione są od zasobności gleby oraz od przedplonu i przewidywanego plonowania. Optymalna zawartość potasu w glebie wynosi 20-25 mg K2O/100 g gleby, a fosforu - około 15 mg P2O5. Dawka potasu może wynosić od 30 do 120 kg K2O na 1 ha. Najprostsze ustalenie dawki fosforu, wynikające z potrzeb żywieniowych rzepaku, to przyjęcie 20-25 kg P2O5 na 1 tonę nasion. W przypadku fosforu ważnym elementem agrotechniki jest dokarmianie roślin na początku ruszenia wegetacji, w formie stałej lub płynnej.

Przy dostatecznej zasobności gleby w inne składniki, podstawowym składnikiem plonotwórczym jest azot. Zazwyczaj nawożenie azotowe dzielone jest na trzy dawki - jedną jesienną i dwie wiosenne; dodatkowo można jeszcze nawozić azotem dolistnie w postaci mocznika (przy niższych temperaturach i we wcześniejszych fazach rozwojowych). Jeżeli rzepak siany jest po zbożach z przyoraną słomą, jesienią należy wykonać dodatkowe nawożenie azotem, w ilości około 40 kg N/ha (100 kg mocznika lub 150 l RSM), ponieważ azot wniesiony ze słomą zaczyna być pobierany dopiero wiosną. Jeśli rośliny są niedożywione, można jeszcze przed zimą zastosować nawożenie dolistne mocznikiem lub doglebowo, w postaci saletry amonowej. Jednakże przeazotowanie rzepaku jesienią jest bardzo groźne, ponieważ powoduje zbytnie wydłużenie łodygi i wydelikacenie roślin, czyniąc je bardziej podatnymi na uszkodzenia mrozowe.

Rośliny prawidłowo odżywione we wszystkie składniki lepiej przetrwają zimę i dadzą wyższy plon latem. Po długotrwałej zimie mogą pojawić się objawy głodu roślin w momencie ruszenia wegetacji, gdy zapotrzebowanie na azot jest największe. W związku z tym 60-70% planowanej wiosennej dawki należy zastosować wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. W zależności od oczekiwanego plonu ogólna dawka azotu zastosowana wiosną może wynosić od 150 do 200 kg N/ha. Uwzględniając przelicznik, że na wyprodukowanie 1 tony rzepaku roślina potrzebuje 50 kg azotu, dawki maksymalne stosuje się przy plonach powyżej przeciętnej (powyżej 3 t/ha).

Ochrona roślin
Przy odchwaszczeniu plantacji najważniejsze jest ustalenie, jakie gatunki chwastów występują na wybranym polu. Wybór herbicydów zalecanych do jesiennego stosowania w rzepaku jest duży. Niektóre preparaty lub ich mieszaniny wymagają wymieszania z glebą (Devrinol, Alatrif). Niszczą one kiełki chwastów w przestworach glebowych, niezależnie od wilgotności; szczególnie przydatne są w warunkach przesuszonej gleby (ale nie przy całkowitej suszy).

Do popularnych związków należą preparaty zawierające chlomazon (Brasiherb, Command), alachlor (Lasso, Alanex) oraz Butisan, stosowane po siewie rzepaku. Znana wśród producentów i doceniana jest mieszanina Lasso + Command, ze względu na atrakcyjną cenę. Decydując się na zabieg chwastobójczy jesienią, można uchronić rzepak przed konkurencją chwastów, dzięki czemu kondycja roślin wchodzących w okres zimowania jest dobra i nie dochodzi do wyłonienia się szyjek korzeniowych ponad powierzchnię gleby. Tak przygotowana do zimowania plantacja ma większą szansę przetrwania.

W przypadku długiej i ciepłej jesieni, celowy staje się również zabieg skracający roślinę i zarazem chroniący przed chorobami grzybowymi (Caramba, Horizon).

Optymalne nawożenie jesienne oraz ochrona plantacji przed chwastami i chorobami grzybowymi to podstawa prawidłowego wejścia roślin rzepaku w okres zimowania i osiągnięcia wysokich plonów nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych.

autor: Mariola Górecka
artykuł pochodzi z KPODR Minikowo, Oddział w Przysieku

fot.sxc.hu

Autor: KPODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 59.00 PLN
21 dni
PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA 9.00 PLN
21 dni
drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa - zdjęcie 1 drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa 24.00 PLN
21 dni
Drewno kominkowe w siatkach Warszawa - zdjęcie 1 Drewno kominkowe w siatkach Warszawa 9.95 PLN
21 dni
TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA 13.50 PLN
21 dni