Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Uprawa gorczycy na nasiona i poplon ścierniskowy | PIAGRO.pl

Opublikowano 26-07-2011 o 08:43

Uprawa gorczycy na nasiona i poplon ścierniskowy


Od 2005 r. rolnicy zachęcani byli do uprawy gorczycy białej w poplonie ścierniskowym.

W programie rolnośrodowiskowym w pakiecie „ochrona gleb i wód”, co spowodowało większe zapotrzebowanie na nasiona. Produkcja krajowa jest pokrywana w ok. 30%. Minusem jest też fakt, że nie ma jej na liście roślin objętych dopłatami uzupełniającymi. Rekompensatą może być uzyskana cena za nasiona.

Przy prawidłowej agrotechnice można uzyskać od 0,8 do 2,5 tony z ha. W okresie transformacji może to być dla małych gospodarstw prowadzących niewielką produkcję zwierzęcą rozwiązaniem na poprawę wyniku finansowego dla gospodarstwa. Nasiona gorczycy używane są jako przyprawy w gospodarstwie domowym i w przemyśle konserwowym, oraz w przemyśle farmaceutycznym. Blisko 70% nasion gorczycy importujemy. Przemysł jest zainteresowany produkcją krajową, ale nie może to być uprawa od przypadku do przypadku.

Gorczycę białą na nasiona można uprawiać w całym kraju; najlepiej plonuje na glebach kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego oraz żytniego bardzo dobrego. Nie udaje się na glebach kwaśnych, nieprzepuszczalnych i podmokłych. Lubi gleby zasobne w wapń.

W okresie wschodów dobrze znosi nawet silniejsze przymrozki do -6 st.C, a w okresie kwitnienia przymrozki do -2 st.C. Jest wrażliwa na okresowe susze (okres kwitnienia i dojrzewania nasion).
Najlepszymi przedplonami dla gorczycy są okopowe i motylkowate. Można ją uprawiać po zbożach. Nie zaleca się uprawy po roślinach z rodziny kapustnych. Pole pod uprawę gorczycy należy zaorać przed zimą. Uprawę wiosenną wykonać po obeschnięciu roli, przeprowadzając bronowanie, a przed siewem doprawić ją agregatem uprawowym.
Nawożenie: azotu w uprawie gorczycy białej po okopowych do 60 kg/ha, a po zbożach do 80 kg/ha; fosforu 30-50 kg/ha; potasu 60-100 kg/ha.

Fosfor i potas najlepiej wysiać jesienią przed orką zimową lub wiosną przed uprawkami doprawiającymi glebę. Nawozy azotowe zastosować w tym samym terminie w jednej dawce.
Odmiany gorczycy białej: Ascot, Bamberska (odmiana bezerukowa), Bardena, Barka, Borowska, Concerta, Litember, Maryna, Metex, Nakielska, Polka, Radena, Rota, Sirola, Tango. Gorczyca biała jest rośliną dnia długiego.

Zasiana wcześniej przedłuża okres rozwoju wegetatywnego i zakwita później, natomiast przy siewie późnym skraca okres rozwoju wegetatywnego i przechodzi prędzej w stadium generatywne, zakwita wcześniej, tworząc mniejszą masę nadziemną i daje niższe plony. W naszych warunkach okres wegetacji wynosi od 80 do 125 dni.
Opóźnienie siewu o 10 dni w stosunku do terminu optymalnego powoduje spadek plonu o 14%, a do 20 dni ok. 30%. Gleba w momencie siewu winna posiadać 50C. Właściwa obsada roślin wynosi 100 szt./m2 odpowiada to ilości wysiewu 7-10 kg/ha, głębokość siewu 1-2 cm, a na stanowiskach przesuszonych 2-3 cm.

Ochrona: w zwalczaniu chwastów dwuliściennych można stosować preparat Lontrel 300 SL po wykształceniu drugiej pary liści, lecz nie później niż do momentu tworzenia się pędów w dawce 0,35-0,5 l/ha. Gorczyca atakowana jest przez te same szkodniki co rzepak (chowacz podobnik, gnatarz rzepakowiec, mszyca kapuściana, pchełki, słodyszek rzepakowy). Przy stosowaniu insektycydów w okresie kwitnienia roślin należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie okresu prewencji dla pszczół.

Zbiór gorczycy białej można przygotować do zbioru przeprowadzając desykację. Do desykacji stosujemy preparat Reglone 200 SL w dawce 2-3 l/ha w momencie, gdy dolne łuszczyny są żółte i nie pękają. Po 4-6 dniach przy sprzyjającej pogodzie zbieramy nasiona kombajnem. Łuszczyny gorczycy białej są odporniejsze na pękanie niż rzepaku i najczęściej zbiera się je jednoetapowo kombajnem w fazie dojrzałości pełnej. Nasiona powinny być dojrzałe, suche i zdrowe o naturalnym zapachu i połysku. Podczas przechowywania nie wolno dopuścić do ich samo zagrzewania lub zapleśnienia.

Uprawa poplonów ścierniskowych zapobiega stratom składników pokarmowych na skutek ich wymywania i przemieszczania do głębszych warstw gleby oraz przechodzenia w formy trudno przyswajalne. Rośliny poplonowe zacieniają glebę w okresie jesieni, chroniąc jej strukturę przed ujemnym wpływem opadów atmosferycznych, wiatru i słońca. Pobierają azot mineralny z gleby niewykorzystany przez roślinę w plonie głównym, przeciwdziałając jego wymywaniu do wód gruntowych i ich skażaniu. Przyorywanie zielonej masy poplonów wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, poprawia jej życie biologiczne, a w zmianowaniach zbożowych rośliny poplonowe spełniają rolę fitosanitarną, redukując w istotny sposób choroby podstawy źdźbła.

Gorczyca biała jest najczęściej uprawianym gatunkiem z powodu niskiej ceny nasion, ma nieduże wymagania, wschodzi nawet w trudnych warunkach wilgotnościowych, ma szybkie tempo wzrostu, dobrze konkuruje z chwastami, znosząc opóźniony termin siewu. Gorczyca nie zimuje, nie ma więc problemu z odrostami.
W badaniach w uprawie kukurydzy w metodzie uproszczonej uzyskano najlepsze wyniki. Stosowanie uproszczeń w uprawie i siew na nich poplonów przynosi pozytywne efekty. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki uproszczeniom uprawowym oszczędzamy na robociźnie i paliwie, czyli zmniejszamy nakłady na uprawę.

Gorczycę białą najlepiej wysiać w terminie 15-25 sierpnia tarczowym siewnikiem nawozowym na polu uprzednio przygotowanym lub bezpośrednio na ściernisko, a następnie płytko wymieszać z glebą. Opóźnienie siewu zapobiega wczesnemu zakwitaniu roślin, co pozwala uzyskiwać wyższe plony masy zielonej. Gorczycę białą na poplon wysiewamy w dawce 20 kg/ha, na głębokość 1-3 cm w zależności od warunków i jakości gleby.

autor: Jan Szymkiewicz
artykuł pochodzi z AKTUALNOŚCI ROLNICZE NR 03/2011 ŚODR

Autor: materiał dodany przez Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
Pneumatyka dla rolnictwa i przemysłu spożywczego - zdjęcie 1 Pneumatyka dla rolnictwa i przemysłu spożywczego - 306 dni
Piasek w workach producent WARSZAWA - zdjęcie 1 Piasek w workach producent WARSZAWA 9.00 PLN
112 dni
PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA 9.00 PLN
112 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
112 dni
Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa - zdjęcie 1 Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa 9.00 PLN
112 dni