Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Nowe systemy ochrony kukurydzy przed zachwaszczeniem ? ochrona przed wschodami | PIAGRO.pl

Opublikowano 09-03-2011 o 13:38

Nowe systemy ochrony kukurydzy przed zachwaszczeniem ? ochrona przed wschodami


W uprawie kukurydzy podstawowa metodą w ochronie przed chwastami jest ochrona chemiczna.

Podstawową metodą ochrony kukurydzy przed chwastami jest ochrona chemiczna, polegająca na zastosowaniu herbicydów. Wyróżnia się dwie grupy herbicydów: do stosowania doglebowego (przed wschodami roślin) i do stosowania nalistnego (po wschodach roślin).

Wybór terminu stosowania herbicydów jest podyktowany względami organizacyjnymi, ekonomicznymi, a przede wszystkim względami środowiskowymi. Większość herbicydów doglebowych może być stosowana w warunkach dobrego uwilgotnienia gleby, co umożliwia ich przeniknięcie do podłoża. Bardzo ważna jest staranna uprawa gleby, gdyż w grudach znajdują się nasiona chwastów, które nie są zwalczane przez herbicydy, a w okresie dalszej wegetacji (pod wpływem wilgoci) są uwalniane i powodują zachwaszczenie.

Herbicydy doglebowe działają na chwasty kiełkujące w glebie. W okresach suszy skuteczność ich działania jest ograniczona. W wypadku niektórych herbicydów (gdy jest susza) zaleca się ich stosowanie przed siewem kukurydzy i wymieszanie z glebą przy zastosowaniu lekkiej brony na głębokość 3–5 cm.
Niektóre herbicydy doglebowe w mieszankach z herbicydami zawierającymi substancję aktywną glifosat są stosowane już po wykiełkowaniu chwastów, ale przed wschodami kukurydzy. Stosuje się je w warunkach uproszczonej technologii uprawy.


Herbicydy doglebowe można podzielić ze względu na zawartość substancji aktywnych.
Nową substancją aktywną do zwalczania chwastów kukurydzy jest terbutyloazyna, należąca do grupy triazyn.
W stosunku do stosowanych przez dziesięciolecia, a obecnie wycofanych z użytku herbicydów zawierających
jako substancję aktywną atrazynę terbutyloazyna ma bardziej korzystny tzw. profil środowiskowy

Przede wszystkim znacznie krócej zalega w glebie. Click 500 SC to herbicyd zawierający terbutyloazynę.
Jest stosowany po siewie kukurydzy w dawce 1,5 l/ha. Zaleca się łączne stosowanie tego herbicydu razem z herbicydem Guardian Max 480 EC (substancja aktywna acetochlor), w dawce 1,5 l/ha + 2,5 l/ha.
W przedwschodowym zwalczaniu chwastów kukurydzy dużą rolę odgrywają herbicydy zawierające substancję aktywną acetochlor. Zwalczają chwasty jednoliścienne (głównie prosowate) i niektóre gatunki chwastów dwuliściennych. Do tych herbicydów należą: Guardian 840 EC, Guardian Max 840 EC, Trophy 768 EC i Trophy 840 EC, stosowane w dawce 2–2,5 l/ha. Guardian 840 EC, jak i Trophy 840 EC mogą być używane nie tylko przed wschodami kukurydzy, ale również po wykiełkowaniu chwastów – od fazy pierwszego liścia kukurydzy
do fazy trzech liści kukurydzy.

Guardian Max 840 EC jest zarejestrowany do łącznego stosowania z herbicydem Click 500 SC (2,5 + 1,5 l/ha). Guardian Complete- Mix 664 EC to gotowa formulacja zawierająca obydwie substancje aktywne: acetochlor (450
g/l) i terbutyloazynę (214 g/l). Może być stosowany zarówno doglebowo, jak i nalistnie – od fazy pierwszego liścia do fazy trzech liści kukurydzy. W dawce 3,5 l/ha zwalcza jednoroczne chwasty jednoliścienne i niektóre chwasty
dwuliścienne. Bardzo interesującym rozwiązaniem w zwalczaniu chwastów w kukurydzy jest stosowanie mieszanin herbicydów zawierających substancje aktywne acetochlor i glifosat. Guardian 840 EC, Guardian Max 840 EC i Trophy 840 EC w dawce 2–2,5 l/ ha mogą być stosowane łącznie z Roundup Energy 450 SL (1–2 l/ha) lub
z Roundup Max 680 SG (1–1,5 l/ha).

Dodatkowo Guardian 840 EC jest zarejestrowany do łącznego stosowania z herbicydem Roundup Strong 540 SL (0,7–2,7 l/ha). Roundup Max 690 SG w dawce 1–1,5 l/ha i Roundup Strong w dawce 0,7–2,7 l/ha również są zarejestrowane do stosowania (bez udziału innych herbicydow) w celu zwalczania chwastów w kukurydzy. W wypadku używania herbicydów z linii Roundup, jak i ich mieszanin z herbicydami zawierającymi acetochlor ważne jest ich stosowanie na wyrośnięte chwasty po siewie, ale przed wschodami kukurydzy.

Substancje aktywne wykazują działanie kompleksowe, gdyż acetochlor niszczy kiełkujące nasiona chwastów w glebie, a glifosat – już wykiełkowane, zielone chwasty.
Wypróbowanym, bo już używanym od wielu lat herbicydem w uprawie kukurydzy, jest Dual Gold 960 EC. Zawiera substancję aktywną S-metolachlor. Stosowany w dawce 1,5 l/ha, służy przede wszystkim do zwalczania chwastów jednoliściennych (głównie prosowatych). Wymaga starannie uprawionej, wilgotnej gleby, a w razie braku wilgoci można go stosować przed siewem kukurydzy. Należy wymieszać go z glebą do głębokości 5 cm.

Lumax 537,5 SE to jeden z nowo zarejestrowanych herbicydów. Zawiera 3 substancje aktywne: S-metolachlor, terbutyloazynę i mezotrion. W dawce 3,5–4 l/ha jest stosowany doglebowo lub nalistnie (do fazy trzech liści).
Zwalcza chwasty jednoliścienne (głównie prosowate) oraz chwasty dwuliścienne.

Boreal 58 WG (substancje aktywne flutenacet – 48% i izoksaftutol – 10%), który podaje się w dawce 0,75 kg/ha, zwalcza chwasty uodpornione na atrazynę. Można go stosować w systemie uproszczonej uprawy. Nie wymaga
wymieszania z glebą. Jest zalecany jako „inteligentny” herbicyd, który nie rozkłada się w okresie suszy, a jego działanie ujawnia się po uwilgotnieniu gleby. Merlin 750 WG (substancja aktywna izoksaflutol – 750g/kg), stosowany doglebowo w dawce 0,1–0,13 kg, jest przeznaczony do zwalczania chwastów jednoliściennych (prosowatych) i dwuliściennych. Podobnie jak Boreal 58 WG, może być używany w systemie uproszczonej uprawy. Nie wymaga wymieszania z glebą.
 

Proponit 720 EC (substancja aktywna propizochlor 720g/l) to jeden z najnowszych herbicydów na polskim rynku. Używa się go doglebowo w dawce 2,5–3 l/ha. Zwalcza chwasty jednoliścienne i niektóre dwuliścienne. Najlepiej się sprawdza na starannie uprawionej (bez grud), wyrównanej i wilgotnej glebie. Oprysk należy wykonać 1–3 dni po siewie, przedwschodami kukurydzy. Successor T 550 SE jest nowym herbicydem na naszym rynku. Zawiera substancję aktywną petoksamid (300 g/l) oraz terbutyloazynę (250 g/l). Środek należy stosować po siewie, przed wschodami kukurydzy lub wcześnie po wschodach, do fazy 1–3 liści. Zalecana dawka to 4 l/ha. Zwalcza chwasty jednoliścienne i dwuliścienne.


Bardziej szczegółowe informacje na temat stosowania poszczególnych herbicydów i ich mieszanin można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pliku „Etykiety instrukcji stosowania środków ochrony roślin”.
 

Nasza Rola Nr 26/2010

Autor: materiał dodany przez Nasz Rola

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
KORA OGRODOWA TORFY WARSZAWA - zdjęcie 1 KORA OGRODOWA TORFY WARSZAWA 12.50 PLN
47 dni
drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa - zdjęcie 1 drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa 24.00 PLN
47 dni
PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA 9.00 PLN
47 dni
SUBSTRAT TORFOWY, TORF W WORKACH, WARSZAWA - zdjęcie 1 SUBSTRAT TORFOWY, TORF W WORKACH, WARSZAWA 13.50 PLN
47 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
47 dni