replique montre pas cherreplique chanel montres replique audemars piguet montresreplique hublot montres
Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
luxus uhren replicaCeline Outlet
Facelia błękitna | PIAGRO.pl

Opublikowano 09-09-2011 o 10:04

Facelia błękitna


Facelia błękitna jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Kalifornii.

Osiąga wysokość 30-70 cm, liście ma pierzastosieczne, owłosione, kwiaty zrosłopłatkowe, zwykle niebieskofioletowe, zebrane w skrętki.

Jest rośliną miododajną, nadaje się do uprawy na nasiona lub zielony nawóz, zwłaszcza w międzyplonach ścierniskowych. Przyorana może być substytutem obornika stanowiąc jego równowartość w granicach 20-25 t/ha. Miód faceliowy jest bardzo smaczny, delikatny i aromatyczny (wydajność od 180 kg/ha na glebach słabszych do 1100 kg/ha na bardzo urodzajnych). Może być wysiewana 2-3 razy po sobie w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, wydając za każdym razem po 15-20 t/ha zielonki.

Zaletami facelii są małe wymagania glebowe, chociaż na glebach żyźniejszych plonuje lepiej. Ma dużą wytrzymałość na okresowe susze, dużą dynamikę wzrostu i wytrzymałość na przymrozki do -60 st.C, dzięki temu nadaje się na uprawy w międzyplonach przeznaczonych na późniejszy zbiór.

Zalecane dawki nawozów mineralnych dla facelii wynoszą: 60-80 kg/ha N, 60-70 kg/ha P2O5, 60-80 kg/ha K2O. W siewie czystym wysiewa się ją w ilości 10-16 kg/ha w rozstawie rzędów 25 cm, a w mieszankach ze strączkowymi w ilości około 2-3 kg ha. Na uwagę zasługuje mieszanka: 3 kg facelii + 30 kg seradeli, która może być użytkowana dwukośnie.

W mieszance tej facelia stanowi główną część pierwszego pokosu, a wolno rosnąca seradela daje drugi pokos. Nasiona facelii źle kiełkują na świetle, dlatego nawet płytko zasiane (1-2 cm) powinny być dobrze przykryte glebą. Facelię można wysiewać także z innymi gatunkami, np. z gorczycą białą w stosunku 1 : 1.

Wczesny siew wpływa korzystnie na wysokość i jakość plonu nasion. Optymalny termin siewu przypada na przełom drugiej i trzeciej dekady kwietnia. Najpóźniej musi być zasiana do pierwszych dni maja. Do tego celu nadają się wszystkie dostępne siewniki, z założonymi kółkami ugniatającymi, ułatwiającymi wschody.

Najlepszą zielonkę uzyskuje się na początku kwitnienia, co zwykle wypada po 7-8 tygodniach od siewu. Zielonka ta zawiera dużo soli mineralnych, zwłaszcza wapnia – około 3%, dlatego jest paszą mlekopędną. Zwierzęta niechętnie zjadają świeżą zielonkę facelii, jeżeli nie została pocięta, z powodu silnego owłosienia roślin. Podawana w formie sieczki jest chętnie zjadana przez wszystkie zwierzęta gospodarskie – bydło, konie, trzodę chlewną.

Na plantacji nasiennej facelii stosuje się mniejsze dawki azotu (ok. 50 kg/ha), aby uniknąć wybujania i wylegania roślin. Okres kwitnienia jest długi, gdyż wynosi 6-8 tygodni. Jest to korzystne dla pszczół, ale utrudnia produkcję nasienną. Do zbioru należy przystąpić, gdy w dolnych częściach kwiatostanów nasiona zaczynają się osypywać, a górne części kwiatostanów jeszcze kwitną. Plony nasion wynoszą wówczas 300-400 kg/ha.

Facelia po szybkim zwarciu łanu (po 4-5 tygodniach) z dużą łatwością ogranicza populację wielu gatunków chwastów. Na plantacjach o szerszej rozstawie rzędów (30-35 cm) można zastosować mechaniczne zwalczanie chwastów. W zaleceniach Instytutu Ochrony Roślin brak jest środków do stosowania w jej uprawie. W obrocie rolnym (wg COBORU) spotyka się odmiany facelii: Stala, Natra, Mira – odmiany polskie, Angelia, Lisette – odmiany niemieckie, Vetrovska – pochodzącą z Czech.

autor: Krystyna Chrabąszcz
artykuł pochodzi z AKTUALNOŚCI ROLNICZE NR 05/2011

 

Autor: KPODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
Piasek w workach producent WARSZAWA - zdjęcie 1 Piasek w workach producent WARSZAWA 9.00 PLN
21 dni
TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA 13.50 PLN
21 dni
Drzewka owocowe, krzewy owocowe Warszawa Wawer - zdjęcie 1 Drzewka owocowe, krzewy owocowe Warszawa Wawer 24.00 PLN
111 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 59.00 PLN
21 dni
 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA 9.00 PLN
21 dni