Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Facelia błękitna | PIAGRO.pl

Opublikowano 09-09-2011 o 10:04

Facelia błękitna


Facelia błękitna jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Kalifornii.

Osiąga wysokość 30-70 cm, liście ma pierzastosieczne, owłosione, kwiaty zrosłopłatkowe, zwykle niebieskofioletowe, zebrane w skrętki.

Jest rośliną miododajną, nadaje się do uprawy na nasiona lub zielony nawóz, zwłaszcza w międzyplonach ścierniskowych. Przyorana może być substytutem obornika stanowiąc jego równowartość w granicach 20-25 t/ha. Miód faceliowy jest bardzo smaczny, delikatny i aromatyczny (wydajność od 180 kg/ha na glebach słabszych do 1100 kg/ha na bardzo urodzajnych). Może być wysiewana 2-3 razy po sobie w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, wydając za każdym razem po 15-20 t/ha zielonki.

Zaletami facelii są małe wymagania glebowe, chociaż na glebach żyźniejszych plonuje lepiej. Ma dużą wytrzymałość na okresowe susze, dużą dynamikę wzrostu i wytrzymałość na przymrozki do -60 st.C, dzięki temu nadaje się na uprawy w międzyplonach przeznaczonych na późniejszy zbiór.

Zalecane dawki nawozów mineralnych dla facelii wynoszą: 60-80 kg/ha N, 60-70 kg/ha P2O5, 60-80 kg/ha K2O. W siewie czystym wysiewa się ją w ilości 10-16 kg/ha w rozstawie rzędów 25 cm, a w mieszankach ze strączkowymi w ilości około 2-3 kg ha. Na uwagę zasługuje mieszanka: 3 kg facelii + 30 kg seradeli, która może być użytkowana dwukośnie.

W mieszance tej facelia stanowi główną część pierwszego pokosu, a wolno rosnąca seradela daje drugi pokos. Nasiona facelii źle kiełkują na świetle, dlatego nawet płytko zasiane (1-2 cm) powinny być dobrze przykryte glebą. Facelię można wysiewać także z innymi gatunkami, np. z gorczycą białą w stosunku 1 : 1.

Wczesny siew wpływa korzystnie na wysokość i jakość plonu nasion. Optymalny termin siewu przypada na przełom drugiej i trzeciej dekady kwietnia. Najpóźniej musi być zasiana do pierwszych dni maja. Do tego celu nadają się wszystkie dostępne siewniki, z założonymi kółkami ugniatającymi, ułatwiającymi wschody.

Najlepszą zielonkę uzyskuje się na początku kwitnienia, co zwykle wypada po 7-8 tygodniach od siewu. Zielonka ta zawiera dużo soli mineralnych, zwłaszcza wapnia – około 3%, dlatego jest paszą mlekopędną. Zwierzęta niechętnie zjadają świeżą zielonkę facelii, jeżeli nie została pocięta, z powodu silnego owłosienia roślin. Podawana w formie sieczki jest chętnie zjadana przez wszystkie zwierzęta gospodarskie – bydło, konie, trzodę chlewną.

Na plantacji nasiennej facelii stosuje się mniejsze dawki azotu (ok. 50 kg/ha), aby uniknąć wybujania i wylegania roślin. Okres kwitnienia jest długi, gdyż wynosi 6-8 tygodni. Jest to korzystne dla pszczół, ale utrudnia produkcję nasienną. Do zbioru należy przystąpić, gdy w dolnych częściach kwiatostanów nasiona zaczynają się osypywać, a górne części kwiatostanów jeszcze kwitną. Plony nasion wynoszą wówczas 300-400 kg/ha.

Facelia po szybkim zwarciu łanu (po 4-5 tygodniach) z dużą łatwością ogranicza populację wielu gatunków chwastów. Na plantacjach o szerszej rozstawie rzędów (30-35 cm) można zastosować mechaniczne zwalczanie chwastów. W zaleceniach Instytutu Ochrony Roślin brak jest środków do stosowania w jej uprawie. W obrocie rolnym (wg COBORU) spotyka się odmiany facelii: Stala, Natra, Mira – odmiany polskie, Angelia, Lisette – odmiany niemieckie, Vetrovska – pochodzącą z Czech.

autor: Krystyna Chrabąszcz
artykuł pochodzi z AKTUALNOŚCI ROLNICZE NR 05/2011

 

Autor: KPODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
PIASEK W WORKACH, SAND WARSAW - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, SAND WARSAW 9.00 PLN
112 dni
PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA 9.00 PLN
112 dni
PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, PIASEK NA ZIMĘ WARSZAWA 9.00 PLN
112 dni
SUBSTRAT TORFOWY, TORF W WORKACH, WARSZAWA - zdjęcie 1 SUBSTRAT TORFOWY, TORF W WORKACH, WARSZAWA 13.50 PLN
112 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
112 dni