replique montre pas cherreplique chanel montres replique audemars piguet montresreplique hublot montres
Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
luxus uhren replicaCeline OutletFendi Bag BugsThe North Face CouponsFerragamo Loafers

Burberry Scarf Replica

Saving money just got a whole lot easier!

Cheap Burberry Shirts

All you have to do is read this article in full and use what you learn from it.

Burberry Store Locator

Whatever you want to buy online

Burberry Scarf Outfit

will be cheaper all thanks to the tips you read.

Burberry Retailers

What are you waiting for?

Cheap Burberry Coats

Avoid shopping on sites that aren't familiar or have no online user reviews.

Burberry Ladies Bags

No matter how much you might want to order their merchandise or how low their prices are, you just don't know what you're getting into.

Burberry Scarf Bar

Reserve your online shopping dollars for the well-known and trusted sites that keep your info safe.
TOPINAMBUR ? ROŚLINA NIEDOCENIONA | PIAGRO.pl

Opublikowano 26-05-2011 o 12:38

TOPINAMBUR ? ROŚLINA NIEDOCENIONA


Mało jest roślin uprawnych, których produkty mają tak wszechstronne zastosowanie jak topinambur.

Jest to wysoka bylina, której bulwy, jak i części nadziemne, mogą służyć jako pasza dla bydła, owiec, trzody chlewnej. Część nadziemną można skarmiać w postaci zielonki, ale można ją również zakisić. Z 1 ha uzyskujemy około 200 ton świeżej masy, kosząc topinambur w lipcu, sierpniu i w listopadzie.

Bulwy topinambura zawierają 14 - 26% suchej masy, której podstawowym składnikiem jest inulina, a także około 1,9% białka oraz niewielkie ilości tłuszczu. Z 1 ha uzyskujemy średnio 20 - 30 ton bulw. Mogą one być wykorzystane do żywienia zwierząt, bez konieczności parowania. Są bogatym źródłem potasu, żelaza i witamin z grupy B.

Wielocukier inulina, który jest w organizmie człowieka przekształcany we fruktozę jest bardzo dobrze tolerowany przez osoby chore na cukrzycę. W 2000 roku poznański Farmapol, wykorzystując bulwy tej roślin, wyprodukował lek o nazwie Tupinulin posiadający wiele cech leczniczych. Może być on stosowany między innymi w profilaktyce cukrzycy i chorób serca. Poza tym wzmaga układ odpornościowy, poprawia przemianę materii.

Topinambur powinien być częściej wysadzany przez leśników na tzw. poletkach zaporowych dla zwierzyny leśnej. Szczególnie dziki bardzo chętnie wyjadają bulwy, dzięki czemu nie czynią szkód w uprawach rolnych. Roślina ta może być wykorzystana także do rekultywacji gruntów zdewastowanych przez przemysł, ponieważ pobiera metale ciężkie ze skażonego podłoża, które są następnie kumulowane w biomasie. Topinambur z powodzeniem może być uprawiany na cele energetyczne. Wyprodukowany z niego bioetanol może być wykorzystany jako dodatek do benzyny. Szacuje się, że z jednego ha możemy uzyskać około 2610 dm3 bioetanolu.

Nadziemne części, po zaschnięciu i rozdrobnieniu, mogą być spalane bezpośrednio w piecach lub mogą być przeznaczone do produkcji brykietów i peletów. Roślina dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Bulwy, dzięki zawartości inuliny, wytrzymują temperaturę nawet minus 30o C.

Topinambur można sadzić jesienią lub wiosną. Posadzony jesienią wcześnie rozpoczyna wegetację, wykorzystując zasoby wody gruntowej, posiada silniejszy system korzeniowy, szybciej zacienia glebę. Bulwy sadzi się sadzarkami do ziemniaków lub ręcznie. Ważna jest głębokość sadzenia, która powinna wynosić 10 - 15 cm jesienią i 5 - 10 cm wiosną. Zalecana gęstość sadzenia to 0,7 - 1,0 m między rzędami oraz 50 - 60 cm w rzędach. Ilość sadzeniaków potrzebna na 1 ha to około 160 kg.

Po wschodach roślin ważnym elementem agrotechniki jest walka z chwastami, która może być prowadzona przez bronowanie, pielenie międzyrzędzi oraz obredlanie. W razie silnego zachwaszczenia plantacji, walkę z chwastami przeprowadzamy za pomocą środków chwastobójczych.

Nawożenie stosujemy w zależności od zasobności gleby. Przeciętnie jest to 80 - 120 kg azotu, 60 - 80 kg fosforu oraz 120 - 160 kg potasu na 1 ha. Nawożenie azotowe stosujemy w dwóch równych dawkach: pierwszą przed sadzeniem, drugą, kiedy rośliny mają 50 cm wysokości.

Roślina jest dość odporna na choroby, a gdy pojawi się choroba to jest to najczęściej zgnilizna twardzikowa, której objawami są brunatne plamy i nalot w dolnych częściach łodyg. Z chorobą możemy walczyć chemicznie. Można też przejrzeć materiał przygotowany do sadzenia i usuwać bulwy z ciemnymi plamami. Do szkodników, które atakują topinambur, możemy zaliczyć mszyce i zmieniki, ale one nie powodują na plantacjach dużych szkód. Wielką zaletą rośliny jest to, że założona plantacja może być użytkowana nawet do 20 lat, ponieważ nawet niewielka część pozostawiona w glebie powoduje odrost rośliny.

W regionie słupskim wielkim orędownikiem uprawy tej rośliny jest Pan Chruściki z miejscowości Bierkowo, gm. Słupsk. Rolnik posiada poletko ponad półhektarowe już wiele lat. W ubiegłym roku części nadziemne odstawił do słupskiej ciepłowni. Transakcja okazała się na tyle obiecująca, że rolnik planuje powiększyć plantację do kilku hektarów i gorąco namawia sąsiadów do uprawy tej rośliny.

autor: Lubomir Szramowiak

artykuł pochodzi z Pomorskich Wiesci Rolniczych Nr 3/2011

Autor: materiał dodany przez Pomorskie Wieści Rolnicze

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa - zdjęcie 1 drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa 24.00 PLN
81 dni
KORA OGRODOWA OCIEPLACZ, TORFY WARSZAWA - zdjęcie 1 KORA OGRODOWA OCIEPLACZ, TORFY WARSZAWA 12.50 PLN
81 dni
PIASEK W WORKACH, SAND WARSAW - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, SAND WARSAW 9.00 PLN
81 dni
PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop 9.50 PLN
81 dni
 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA 9.00 PLN
81 dni