replique montre pas cherreplique chanel montres replique audemars piguet montresreplique hublot montres
Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
luxus uhren replicaCeline OutletFendi Bag BugsThe North Face CouponsFerragamo Loafers

Burberry Scarf Replica

Saving money just got a whole lot easier!

Cheap Burberry Shirts

All you have to do is read this article in full and use what you learn from it.

Burberry Store Locator

Whatever you want to buy online

Burberry Scarf Outfit

will be cheaper all thanks to the tips you read.

Burberry Retailers

What are you waiting for?

Cheap Burberry Coats

Avoid shopping on sites that aren't familiar or have no online user reviews.

Burberry Ladies Bags

No matter how much you might want to order their merchandise or how low their prices are, you just don't know what you're getting into.

Burberry Scarf Bar

Reserve your online shopping dollars for the well-known and trusted sites that keep your info safe.
Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek | PIAGRO.pl

Opublikowano 27-04-2012 o 10:26

Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek


Pierwszą czynnością przy zakładaniu plantacji truskawek, winno być wykonanie analizy chemicznej gleby na określenie zawartości makro- i mikroelementów.

Truskawka korzeni się głęboko, dlatego próby należy pobrać z trzech poziomów: próchnicznego, wymycia i wmycia składników pokarmowych. Jedynie w ten sposób uzyskać można dokładne informacje, dotyczące racjonalnego nawożenia doglebowego oraz dolistnego truskawek

Dobre efekty plonotwórcze daje nawożenie obornikiem. Obornik należy zastosować pod przedplon (np. gorczycę) w dawce 60 t/ha. Na glebach lekkich należy go przyorać na głębokość ok. 50 cm, niszcząc przy tym podeszwę płużną, a na glebach cięższych na głębokość ok. 25 cm. Nie zaleca się obornika słomiastego i świeżego.

Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek to program z użyciem produktów bezpestycydowych. Jest on łatwy w stosowaniu, korzystny dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Jego dodatkową zaletą są niskie koszty. Realizując ten program należy pamiętać, że plantacje mateczne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na: magnez, mangan i żelazo oraz średnim zapotrzebowaniem na: azot, fosfor, potas, bor i cynk plantacje owocujące charakteryzują się bardzo wysokim zapotrzebowaniem na: wapń, bor, cynk, wysokim na fosfor oraz średnim na: potas, magnez i mangan.
Dla uzyskania pełnej efektywności zalecanego systemu ochrony i nawożenia plantacji truskawek, niezbędne jest wykonanie następujących oprysków:

Po przyjęciu się roślin wysadzonych wiosną lub jesienią, należy dolistnie zastosować 0,5% roztwór chelatu żelaza /Mikrovit Fe/ lub 0,2% roztwór chelatu Fe forte.

W fazie wzrostu pierwszych młodych liści truskawek wskazane jest dolistne nawożenie 0,5% roztworem chelatu manganu /Mikrovit Mn/. Do chelatów należy również dodać 0,5 % roztwór mocznika oraz 0,02% roztwór Tytanitu. Tytanit, jako akwizytor procesów biochemicznych, można dolistnie stosować co 7 - 10 dni, do chwili pojawienia się owoców truskawek.

W fazie zielonego pąka kwiatowego poleca się nawożenie dolistne z zastosowaniem 1% roztworu Plonochronu zasadowego ( 8N - 20K2O) o pH 14,0. Zasadniczym celem tego zabiegu jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia szarej pleśni i poprawa jakości owoców.

W fazie niesprzyjających warunków klimatycznych, tj. na wiosnę lub w przypadku zaobserwowania bladych, anemicznych liści - należy zastosować dolistnie magnez w postaci 0,5% roztworu Mikrokomplexu lub 15% roztworu Plonochronu magnezowego lub też roztwór siarczanu magnezu W razie potrzeby, oprysk powtórzyć po zbiorach owoców dwukrotnie, w odstępach 7 - 10 dniowych.

W fazie białego pąka oraz tuż po kwitnieniu truskawek, powinno się zastosować ponownie dolistnie nawożenie 1% roztworem Plonochronu zasadowego. W przypadku dużego deficytu potasowego na plantacjach 2- 3 letnich, stwierdzonego na podstawie analizy glebowej, bądź też w przypadku objawów niedoborowych potasu na liściach truskawek - oprysk powtórzyć po zbiorze owoców.

W fazie białego paka kwiatowego, bądź na początku kwitnienia należy zastosować dolistne nawożenie borem (0,3% roztwór Borvitu). Oprysk Borvitem korzystnie wpływa na zawiązywanie się owoców.

Ochrona przed szarą pleśnią - zaleca się wykonanie 3 oprysków preparatami Euparen 50 WP lub Mythos 300 SC w okresie kwitnienia roślin. Pierwszy zabieg należy wykonać, gdy 10% kwiatów znajduje się w fazie białego pąka, następny po 7 dnich, a trzeci gdy u 10% kwiatów opadną płatki. Do każdego oprysku należy dołączyć 0,7% roztwór Fostaru, który wpływa korzystnie na jędrność owoców.

Po kwitnieniu truskawek i gdy owoce są już zielone, zaleca się nawożenie dolistne z udziałem 0,5% roztworu Wapnovitu (w trzech powtórzeniach co 7 dni). Zabieg polepsza jędrność owoców.

Po przekwitnięciu roślin szczególnie, gdy utrzymuje się chłodna pogoda, należy zastosować dolistnie 0,5% roztwór chelatu żelaza, bądź 0,2% roztwór chelatu żelaza forte. Dostarczone w tym czasie żelazo, wpłynie bardzo korzystnie na wzrost, rozwój i owocowanie roślin.

Na przełomie sierpnia i września, należy zastosować łącznie bor i cynk w formie 0,6% roztworu Borvitu i 1,0% roztworu Mikrovitu Zn oraz 1.0% roztwór mocznika. Nawożenie dolistne, wykonane w tym okresie gwarantuje dobre przezimowanie roślin i ich plonowanie w roku następnym.

Źródło: materiały informacyjne RCDRRiOW w Radomiu.
fot.sxc.hu

 

Autor: Gazeta Częstochowska

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA 9.00 PLN
82 dni
KORA OGRODNICZA, TORF, SUBSTRAT, WARSZAWA - zdjęcie 1 KORA OGRODNICZA, TORF, SUBSTRAT, WARSZAWA 14.50 PLN
82 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 59.00 PLN
82 dni
Drewno kominkowe w siatkach Warszawa - zdjęcie 1 Drewno kominkowe w siatkach Warszawa 9.95 PLN
82 dni
Drzewka owocowe, krzewy owocowe Warszawa Wawer - zdjęcie 1 Drzewka owocowe, krzewy owocowe Warszawa Wawer 24.00 PLN
172 dni