ニューバランス
replique montre pas cherreplique chanel montres replique audemars piguet montresreplique hublot montres
camisetas de futbol baratascamisetas futbol clubes 2016 17camisetas futbol clubes ninos 2016 17camisetas futbol mujeres 2016 17
cheap Ray-Ban sun glasses
ralph lauren saleralph lauren shirtsralph lauren usaralph lauren jacketralph lauren shortsralph lauren outlet onlineralph lauren sweater
Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek | PIAGRO.pl

Opublikowano 27-04-2012 o 10:26

Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek


Pierwszą czynnością przy zakładaniu plantacji truskawek, winno być wykonanie analizy chemicznej gleby na określenie zawartości makro- i mikroelementów.

Truskawka korzeni się głęboko, dlatego próby należy pobrać z trzech poziomów: próchnicznego, wymycia i wmycia składników pokarmowych. Jedynie w ten sposób uzyskać można dokładne informacje, dotyczące racjonalnego nawożenia doglebowego oraz dolistnego truskawek

Dobre efekty plonotwórcze daje nawożenie obornikiem. Obornik należy zastosować pod przedplon (np. gorczycę) w dawce 60 t/ha. Na glebach lekkich należy go przyorać na głębokość ok. 50 cm, niszcząc przy tym podeszwę płużną, a na glebach cięższych na głębokość ok. 25 cm. Nie zaleca się obornika słomiastego i świeżego.

Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek to program z użyciem produktów bezpestycydowych. Jest on łatwy w stosowaniu, korzystny dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Jego dodatkową zaletą są niskie koszty. Realizując ten program należy pamiętać, że plantacje mateczne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na: magnez, mangan i żelazo oraz średnim zapotrzebowaniem na: azot, fosfor, potas, bor i cynk plantacje owocujące charakteryzują się bardzo wysokim zapotrzebowaniem na: wapń, bor, cynk, wysokim na fosfor oraz średnim na: potas, magnez i mangan.
Dla uzyskania pełnej efektywności zalecanego systemu ochrony i nawożenia plantacji truskawek, niezbędne jest wykonanie następujących oprysków:

Po przyjęciu się roślin wysadzonych wiosną lub jesienią, należy dolistnie zastosować 0,5% roztwór chelatu żelaza /Mikrovit Fe/ lub 0,2% roztwór chelatu Fe forte.

W fazie wzrostu pierwszych młodych liści truskawek wskazane jest dolistne nawożenie 0,5% roztworem chelatu manganu /Mikrovit Mn/. Do chelatów należy również dodać 0,5 % roztwór mocznika oraz 0,02% roztwór Tytanitu. Tytanit, jako akwizytor procesów biochemicznych, można dolistnie stosować co 7 - 10 dni, do chwili pojawienia się owoców truskawek.

W fazie zielonego pąka kwiatowego poleca się nawożenie dolistne z zastosowaniem 1% roztworu Plonochronu zasadowego ( 8N - 20K2O) o pH 14,0. Zasadniczym celem tego zabiegu jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia szarej pleśni i poprawa jakości owoców.

W fazie niesprzyjających warunków klimatycznych, tj. na wiosnę lub w przypadku zaobserwowania bladych, anemicznych liści - należy zastosować dolistnie magnez w postaci 0,5% roztworu Mikrokomplexu lub 15% roztworu Plonochronu magnezowego lub też roztwór siarczanu magnezu W razie potrzeby, oprysk powtórzyć po zbiorach owoców dwukrotnie, w odstępach 7 - 10 dniowych.

W fazie białego pąka oraz tuż po kwitnieniu truskawek, powinno się zastosować ponownie dolistnie nawożenie 1% roztworem Plonochronu zasadowego. W przypadku dużego deficytu potasowego na plantacjach 2- 3 letnich, stwierdzonego na podstawie analizy glebowej, bądź też w przypadku objawów niedoborowych potasu na liściach truskawek - oprysk powtórzyć po zbiorze owoców.

W fazie białego paka kwiatowego, bądź na początku kwitnienia należy zastosować dolistne nawożenie borem (0,3% roztwór Borvitu). Oprysk Borvitem korzystnie wpływa na zawiązywanie się owoców.

Ochrona przed szarą pleśnią - zaleca się wykonanie 3 oprysków preparatami Euparen 50 WP lub Mythos 300 SC w okresie kwitnienia roślin. Pierwszy zabieg należy wykonać, gdy 10% kwiatów znajduje się w fazie białego pąka, następny po 7 dnich, a trzeci gdy u 10% kwiatów opadną płatki. Do każdego oprysku należy dołączyć 0,7% roztwór Fostaru, który wpływa korzystnie na jędrność owoców.

Po kwitnieniu truskawek i gdy owoce są już zielone, zaleca się nawożenie dolistne z udziałem 0,5% roztworu Wapnovitu (w trzech powtórzeniach co 7 dni). Zabieg polepsza jędrność owoców.

Po przekwitnięciu roślin szczególnie, gdy utrzymuje się chłodna pogoda, należy zastosować dolistnie 0,5% roztwór chelatu żelaza, bądź 0,2% roztwór chelatu żelaza forte. Dostarczone w tym czasie żelazo, wpłynie bardzo korzystnie na wzrost, rozwój i owocowanie roślin.

Na przełomie sierpnia i września, należy zastosować łącznie bor i cynk w formie 0,6% roztworu Borvitu i 1,0% roztworu Mikrovitu Zn oraz 1.0% roztwór mocznika. Nawożenie dolistne, wykonane w tym okresie gwarantuje dobre przezimowanie roślin i ich plonowanie w roku następnym.

Źródło: materiały informacyjne RCDRRiOW w Radomiu.
fot.sxc.hu

 

Autor: Gazeta Częstochowska

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
Pneumatyka dla rolnictwa i przemysłu spożywczego - zdjęcie 1 Pneumatyka dla rolnictwa i przemysłu spożywczego - 217 dni
SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa - zdjęcie 1 SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa 49.00 PLN
80 dni
KORA OGRODOWA OCIEPLACZ, TORFY WARSZAWA - zdjęcie 1 KORA OGRODOWA OCIEPLACZ, TORFY WARSZAWA 12.50 PLN
80 dni
CHLOREK WAPNIA, SODU, ŁOPATY DO ŚNIEGU WAWER - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, SODU, ŁOPATY DO ŚNIEGU WAWER 24.00 PLN
170 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 59.00 PLN
80 dni