Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek | PIAGRO.pl

Opublikowano 27-04-2012 o 10:26

Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek


Pierwszą czynnością przy zakładaniu plantacji truskawek, winno być wykonanie analizy chemicznej gleby na określenie zawartości makro- i mikroelementów.

Truskawka korzeni się głęboko, dlatego próby należy pobrać z trzech poziomów: próchnicznego, wymycia i wmycia składników pokarmowych. Jedynie w ten sposób uzyskać można dokładne informacje, dotyczące racjonalnego nawożenia doglebowego oraz dolistnego truskawek

Dobre efekty plonotwórcze daje nawożenie obornikiem. Obornik należy zastosować pod przedplon (np. gorczycę) w dawce 60 t/ha. Na glebach lekkich należy go przyorać na głębokość ok. 50 cm, niszcząc przy tym podeszwę płużną, a na glebach cięższych na głębokość ok. 25 cm. Nie zaleca się obornika słomiastego i świeżego.

Proekologiczny program nawożenia i ochrony truskawek to program z użyciem produktów bezpestycydowych. Jest on łatwy w stosowaniu, korzystny dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Jego dodatkową zaletą są niskie koszty. Realizując ten program należy pamiętać, że plantacje mateczne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na: magnez, mangan i żelazo oraz średnim zapotrzebowaniem na: azot, fosfor, potas, bor i cynk plantacje owocujące charakteryzują się bardzo wysokim zapotrzebowaniem na: wapń, bor, cynk, wysokim na fosfor oraz średnim na: potas, magnez i mangan.
Dla uzyskania pełnej efektywności zalecanego systemu ochrony i nawożenia plantacji truskawek, niezbędne jest wykonanie następujących oprysków:

Po przyjęciu się roślin wysadzonych wiosną lub jesienią, należy dolistnie zastosować 0,5% roztwór chelatu żelaza /Mikrovit Fe/ lub 0,2% roztwór chelatu Fe forte.

W fazie wzrostu pierwszych młodych liści truskawek wskazane jest dolistne nawożenie 0,5% roztworem chelatu manganu /Mikrovit Mn/. Do chelatów należy również dodać 0,5 % roztwór mocznika oraz 0,02% roztwór Tytanitu. Tytanit, jako akwizytor procesów biochemicznych, można dolistnie stosować co 7 - 10 dni, do chwili pojawienia się owoców truskawek.

W fazie zielonego pąka kwiatowego poleca się nawożenie dolistne z zastosowaniem 1% roztworu Plonochronu zasadowego ( 8N - 20K2O) o pH 14,0. Zasadniczym celem tego zabiegu jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia szarej pleśni i poprawa jakości owoców.

W fazie niesprzyjających warunków klimatycznych, tj. na wiosnę lub w przypadku zaobserwowania bladych, anemicznych liści - należy zastosować dolistnie magnez w postaci 0,5% roztworu Mikrokomplexu lub 15% roztworu Plonochronu magnezowego lub też roztwór siarczanu magnezu W razie potrzeby, oprysk powtórzyć po zbiorach owoców dwukrotnie, w odstępach 7 - 10 dniowych.

W fazie białego pąka oraz tuż po kwitnieniu truskawek, powinno się zastosować ponownie dolistnie nawożenie 1% roztworem Plonochronu zasadowego. W przypadku dużego deficytu potasowego na plantacjach 2- 3 letnich, stwierdzonego na podstawie analizy glebowej, bądź też w przypadku objawów niedoborowych potasu na liściach truskawek - oprysk powtórzyć po zbiorze owoców.

W fazie białego paka kwiatowego, bądź na początku kwitnienia należy zastosować dolistne nawożenie borem (0,3% roztwór Borvitu). Oprysk Borvitem korzystnie wpływa na zawiązywanie się owoców.

Ochrona przed szarą pleśnią - zaleca się wykonanie 3 oprysków preparatami Euparen 50 WP lub Mythos 300 SC w okresie kwitnienia roślin. Pierwszy zabieg należy wykonać, gdy 10% kwiatów znajduje się w fazie białego pąka, następny po 7 dnich, a trzeci gdy u 10% kwiatów opadną płatki. Do każdego oprysku należy dołączyć 0,7% roztwór Fostaru, który wpływa korzystnie na jędrność owoców.

Po kwitnieniu truskawek i gdy owoce są już zielone, zaleca się nawożenie dolistne z udziałem 0,5% roztworu Wapnovitu (w trzech powtórzeniach co 7 dni). Zabieg polepsza jędrność owoców.

Po przekwitnięciu roślin szczególnie, gdy utrzymuje się chłodna pogoda, należy zastosować dolistnie 0,5% roztwór chelatu żelaza, bądź 0,2% roztwór chelatu żelaza forte. Dostarczone w tym czasie żelazo, wpłynie bardzo korzystnie na wzrost, rozwój i owocowanie roślin.

Na przełomie sierpnia i września, należy zastosować łącznie bor i cynk w formie 0,6% roztworu Borvitu i 1,0% roztworu Mikrovitu Zn oraz 1.0% roztwór mocznika. Nawożenie dolistne, wykonane w tym okresie gwarantuje dobre przezimowanie roślin i ich plonowanie w roku następnym.

Źródło: materiały informacyjne RCDRRiOW w Radomiu.
fot.sxc.hu

 

Autor: Gazeta Częstochowska

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
112 dni
TORF, SUBSTRAT, PODŁOŻA TORFOWE, WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, SUBSTRAT, PODŁOŻA TORFOWE, WARSZAWA 14.50 PLN
112 dni
PIASEK W WORKACH, SAND WARSAW - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH, SAND WARSAW 9.00 PLN
112 dni
TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA 13.50 PLN
112 dni
TORF, KORA, TORFY, SUBSTRAT, SUBSTRATY, WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, KORA, TORFY, SUBSTRAT, SUBSTRATY, WARSZAWA 17.50 PLN
112 dni