Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Nawożenie truskawek - zalecenia przed sezonem uprawowym | PIAGRO.pl

Opublikowano 23-05-2011 o 10:52

Nawożenie truskawek - zalecenia przed sezonem uprawowym


Nawożenie truskawek ma znaczenie.

W technologii uprawy każdej z roślin ciągle zachodzą istotne zmiany mające wpływ na efekt ekonomiczny produkcji. W sposobie uprawy truskawek wprowadza się coraz częściej nowe elementy, zwłaszcza wykorzystanie sadzonek frigo oraz nowych odmian przeznaczonych do produkcji owoców deserowych. Jednocześnie coraz więcej uwagi przywiązują producenci nie tylko do zabiegów wpływających na zwiększenie plonowania, lecz także do tych, które mają wpływ na jakość owoców, zwłaszcza ich wielkość, jędrność i barwę skórki.

Truskawki mają małe wymagania nawozowe, dobrze rosną i plonują na wszystkich typach gleb z wyjątkiem bardzo słabych, piaszczystych (gdzie może wystąpić problem z wodą) oraz na glebach zbyt ciężkich i podmokłych. Na glebach słabych i ubogich w składniki pokarmowe, a także przy uprawie intensywnej, gdzie od posadzenia roślin do rozpoczęcia zbiorów upływają tylko 2-3 miesiące, aby rośliny wydały obfity plon, trzeba zapewnić im dobrą zasobność gleby w składniki pokarmowe, gdyż system korzeniowy tych roślin jest jeszcze słabo rozwinięty.

Nawożenie truskawek należy zróżnicować w zależności od wieku plantacji. Te, które były założone jesienią lub sadzone wiosną mają ograniczone owocowanie. W związku z tym podstawowym celem w nawożeniu jednorocznych roślin jest prawidłowe ukorzenienie się i wzmocnienie młodych roślin tak, aby były przygotowane do wytworzenia licznych pąków kwiatostanowych późnym latem i jesienią.

Wczesną wiosną należy wzbogacić plantacje truskawek w azot. Składnik ten stosuje się najczęściej w dawce 30-40 kg N/ha. Dostępność na rynku sadzonek frigo pozwala na zakładanie plantacji w terminie letnim – od połowy czerwca do pierwszych dni sierpnia. Wówczas w roku sadzenia dawkę azotu zmniejszamy o połowę, a ostateczne zasilanie azotem powinno być wykonane najpóźniej do początku sierpnia. Na plantacjach starszych należy zmniejszyć dawki azotu wiosną, ponieważ przenawożenie tym składnikiem może spowodować obniżenie plonu i pogorszenie jakości owoców (bujniejszy wzrost wegetatywny roślin, owoce kwaśne, szybciej gnijące, nierównomiernie wybarwione). Decydując się na dostarczenie azotu, warto wykorzystać dostępne na rynku nawozy z dodatkiem boru, którego często brakuje na glebach lżejszych. Azot jest najlepiej przyswajany przez rośliny w formie saletrzanej. Jednak należy pamiętać, że ta forma azotu nie ulega sorpcji w glebie, więc jej nadmiar jest łatwo wymywany w głąb gleby. Aby nie było strat azotu, zaleca się podzielić wiosenną dawkę na dwie części: 30-40% zastosować po ruszeniu wegetacji, a pozostałą ilość w czasie kwitnienia.

Do wprowadzania azotu do gleby można wykorzystać mocznik, siarczan amonu – jako nawozy zawierające amonową formę azotu, która jest w pewnym stopniu zatrzymywana przez kompleks sorpcyjny. Takie nawozy jednak istotnie przyczyniają się do zakwaszenia gleby, co niekorzystnie może wpłynąć na przyswajanie innych składników pokarmowych i wzrost truskawek. Bardzo dobre efekty daje używanie nawozów, w skład których wchodzą obie formy azotu, np. saletry amonowej. Jest to nawóz, który zawiera 34% azotu. Wysoka zawartość azotu może utrudniać precyzyjne jego rozsianie na polu, gdyż pod truskawki zaleca się stosować małe jednorazowe dawki tego pierwiastka. Efektywniejsze może być stosowanie nawozów np. wieloskładnikowych, które zawierają mniejsze ilości azotu oraz umożliwiają dodatkowo poprawę zaopatrzenia młodych roślin w inne składnik pokarmowe, zwłaszcza fosfor i mikroelementy (Eurofertil 37N Pro 300-400 kg/ha, Sulfammo N Pro 200-300 kg/ha, YaraMila Complex 200-300 kg/ha). Fosfor jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla młodych, przyjmujących się roślin, bowiem ma wpływ na rozwój i wzrost systemu korzeniowego. Aby był w pełni wykorzystany, potrzebne jest odpowiednie pH gleby, które dla truskawek powinno wynosić 5,5-6,5. Na glebach kwaśnych pierwiastek ten przechodzi w formy niedostępne dla roślin. Dlatego ważne jest jesienne wapnowanie już istniejących plantacji lub przygotowanie gleby przed wiosennym sadzeniem roślin. Jeśli ten zabieg został pominięty i pH gleby nie zostało doprowadzone do optymalnego, warto zastosować nawozy fosforowe nowej generacji, zawierające ten składnik w postaci polifosforanów. Na glebach kwaśnych ta forma nie ulega tak szybkim procesom uwsteczniania, a więc przechodzenia w formy niedostępne dla roślin. Aby mieć pewność, że nasza plantacja będzie prawidłowo odżywiona, konieczne jest wykonani chemicznej analizy gleby. Wyniki aktualnej zasobności i uzyskane zalecenia nawozowe ułatwią prawidłowe prowadzenie uprawy i osiągnięcie optymalnego sukcesu ekonomicznego. Jeśli zachodzi potrzeba nawożenia tym składnikiem, dawki nie powinny przekraczać 40-60 kg P2O5/ha, w trakcie wegetacji lub 100 kg P2O5/ha przed sadzeniem truskawek. Na glebach przepuszczalnych, lekkich, piaszczystych celowe jest zastosowanie nawozu potasowego.

Najlepiej uzupełnić niedobór tego pierwiastka jesienią, stosując formy siarczanowe nawozów potasowych. Orientacyjna dawka potasu wynosi 120 kg K2O/ha. Nawożenie najlepiej ustalić w oparciu o analizę gleby. Wiosną truskawkom potrzeba dużo potasu. Pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w regulowaniu gospodarki wodnej roślin. Optymalne zaopatrzenie w potas decydować będzie nie tylko o pobieraniu z gleby innych pierwiastków, lecz także o jędrności i wielkości owoców. O dostępności dla roślin tego makroelementu decyduje przede wszystkim wilgotność i zasobność gleby w potas. Jego pobieranie może być silnie ograniczone przez nadmiar magnezu w glebie. Często mamy do czynienia z taką sytuacją na skutek wieloletniego nawożenia wapnem magnezowym. Chemiczna analiza gleby pozwala ocenić zasobność w przyswajalne składniki pokarmowe znajdujące się w glebie, a także wskaże stosunek między potasem i magnezem, co będzie wskazówką do nawożenia lub nienawożenia tymi składnikami. Do szybkiej poprawy zasobności w potas może służyć kilkakrotne nawożenie dolistne saletrą potasową lub siarczanem potasu w stężeniu 0,5%.

Równie ważną rolę w osiągnięciu wysokiej jakości owoców odgrywa wapń. Na glebach kwaśnych i lekkich najczęściej występują niedobory tego pierwiastka. Już przy pH poniżej 5,0 można zaobserwować niedobory wapnia. Na roślinach niedobór objawia się przez ograniczenie wzrostu liści, charakterystyczne ich marszczenie się, zamieranie wierzchołków starszych, jak i młodszych liści oraz zniekształcenia owoców. Liście wyglądają jak przypalone, są pomarszczone, mniejsze niż normalnie i zniekształcone. Niedobór wapnia wpływa na ograniczenie plonowania truskawek, przyczynia się także do ich drobnienia, co istotnie obniża jakość handlową plonu. Dokarmianie dolistne wapniem ma szczególne znaczenie u odmian deserowych. Zabieg ten wykonywany od początku kwitnienia do okresu zawiązywania owoców wyraźnie zwiększa ich późniejszą jędrność (np. saletrą wapniową, Nitraborem). Na glebach słabych i kwaśnych nawożenie dolistne truskawek wapniem pozwala na zdecydowaną poprawę jakości owoców. Dla truskawek, podobnie jak dla wszystkich roślin, głównym źródłem składników pokarmowych jest gleba. Tylko niewielkie ich ilości mogą być dostarczone przez liście. Dokarmianie pozakorzeniowe może być uzasadnione tylko w niektórych sytuacjach, jak np. w czasie długotrwałej suszy, kiedy aktywność systemu korzeniowego jest ograniczona. Wówczas u roślin może wystąpić niedobór azotu, wapnia, który jest pobierany biernie z prądem wody oraz wielu innych pierwiastków. Niedobór azotu można chwilowo uzupełnić przez dokarmianie dolistne mocznikiem w stężeniu 0,3-0,5%. Zabieg ten wykonuje się do kwitnienia roślin i po zbiorach owoców.

Pozytywny wpływ na jakość owoców ma opryskiwanie roślin saletrą wapniową w stężeniu 0,5%. Dokarmianie dolistne truskawek jest również wskazane w sytuacji, gdy składnik pokarmowy wniesiony do gleby ulega uwstecznieniu na skutek niewłaściwego pH. Pierwiastki mogą przechodzić w formy niedostępne w glebach zasadowych lub przewapnowanych, jak np. fosfor, magnez, żelazo, mangan, bor, miedź, cynk. Jeśli pojawią się niedobory mikroelementów, należy uzupełnić ich niedobór nawozami w postaci chelatów. Ta forma nawozów wpływa na szybsze ich wnikanie i transportowanie w roślinie. Połączenia chelatowe chronią składniki pokarmowe przed uwstecznieniem. Wskazane jest nawożenie dolistne przy nasadzeniach truskawek bez obornika. Można również dokarmiać dolistnie płynnymi nawozami wieloskładnikowymi takimi jak: Florovit, Multivit, Insol. Dolistnie należy wnosić bor, który jest składnikiem pokarmowym wpływającym na prawidłowe wykształcenie się zawiązków, jakość owoców, a zwłaszcza kształt i barwę skórki. Najlepsze wyniki daje dolistne nawożenie w czasie pochmurnej pogody lub wcześnie rano, a także wieczorem lub nocą, kiedy tkanki roślin są rozluźnione i składniki łatwo przenikają do ich wnętrza.

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie producentów odmianami o owocach typowo deserowych. Owoce nowych odmian dużo lepiej znoszą krótkotrwałe przechowywanie i transport na większe odległości oraz dłużej zachowują atrakcyjność. Łatwy zbyt takich owoców i wyższa cena oraz rosnący eksport na pewno będą sprzyjać rozwojowi tego gatunku w naszym regionie, a także w Polsce. Wszystkim producentom tak smacznych i cennych owoców życzę sukcesów w produkcji, aby ten rok był bardziej przychylny „pogodowo” niż miniony.

autor: Anna Łukasiewicz
artykuł pochodzi z Aktualności Rolniczych ŚODR Nr 1/2011

Autor: materiał dodany przez Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
112 dni
TORF, KORA, TORFY, SUBSTRAT, SUBSTRATY, WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, KORA, TORFY, SUBSTRAT, SUBSTRATY, WARSZAWA 17.50 PLN
112 dni
 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA 9.00 PLN
112 dni
SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa - zdjęcie 1 SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa 49.00 PLN
112 dni
TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, KORA OGRODNICZA, SUBSTRAT WARSZAWA 13.50 PLN
112 dni