Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Nawożenie porzeczek - zalecenia przed sezonem uprawowym | PIAGRO.pl

Opublikowano 23-05-2011 o 10:56

Nawożenie porzeczek - zalecenia przed sezonem uprawowym


Precyzyjne określenie potrzeb nawożenia porzeczek możliwe jest po wykonaniu analizy gleby.

Nawożąc plantację na podstawie wyników analizy gleby, wysiewa się tylko te składniki, których zasobność w glebie jest niska lub średnia. Analiza określa pH gleby i potrzebę wapnowania oraz jej zasobność w fosfor, potas i magnez, na podstawie której zostaną określone dawki nawozów mineralnych. Optymalny odczyn gleby (pH) dla porzeczki wynosi 6,0-6,5. Gleby kwaśne należy zwapnować. Najlepszym terminem do wapnowania gleby jest jesień, ale jeżeli taki zabieg nie był wykonany, to w okresie wczesnej wiosny można rozsypać wapno węglanowe (wolno działające) lub kredę. Należy pamiętać o odstępie czasu między wapnowaniem a stosowaniem nawozów mineralnych, szczególnie zawierających fosfor.

Nawożenie młodych plantacji porzeczek
Jeżeli przed założeniem plantacji gleba była prawidłowo przygotowana i nawożona, a analiza wykaże wysoką zasobność w fosfor, potas i magnez, to do czasu wchodzenia krzewów w okres owocowania stosuje się tylko nawożenie azotem. W tym okresie dawki azotu mają istotny wpływ na wzrost wegetatywny krzewów. W pierwszym roku po posadzeniu należy zastosować 30-40 kg N/ha, wysiewając nawozy w pasy o szerokości 1,0-1,5 m, a w drugim roku około 50-75 kg N/ha w pasy o szerokości 2 m. W pierwszych dwóch latach dawkę azotu dzieli się na trzy części: 30% rocznej dawki stosuje się, gdy przyrosty mają 10-15 cm, 40% stosuje się 3-4 tygodnie później, a ostatnie 30% za następne 3 tygodnie. Z nawozów azotowych poleca się nawozy, które nie zakwaszają gleby: saletrzak, salmag, zwłaszcza ten z borem, saletrę wapniową.

Jeżeli przed założeniem plantacji nie zastosowano nawożenia fosforem i potasem i analiza gleby wykazała niską zasobność, wówczas należy uzupełnić niedobory tych składników w glebie. Niedobór fosforu można uzupełnić w formie fosforanu amonu lub nawozów wieloskładnikowych, tj. YaraMila Complex, Cropcare, Rosafert, Nitrofoska. Jednocześnie należy pamiętać o ilości wnoszonego jednocześnie azotu. Przy zasobności niskiej i średniej stosuje się 100 kg P2O5 (fosforu)/ha.

Nawożenie potasem wykonujemy wiosną, głównie w formie siarczanu potasu w dawce 50-80 kg K2O/ha przy zasobności średniej lub 80-120 kg K2O/ha przy zasobności niskiej. Nawożenie takie należy zastosować w młodej plantacji w przypadku, gdy przed sadzeniem krzewów cała dawka potasu została głęboko przyorana i korzystne będzie powierzchniowe nawożenie potasem. W jedno- lub dwuletnich plantacjach nawozy potasowe można stosować w pasy szerokości 2 m, wnosząc 50% zalecanej dawki.

Nawożenie plantacji rozpoczynających owocowanie Od trzeciego roku po posadzeniu krzewy porzeczki zasila się azotem, stosując na całej powierzchni 80-100 kg N/ha, można również nadal nawozy wysiewać w pasy o szerokości 2 m, zmniejszając dawkę do 50-60 kg N/ha. Dobrym sposobem oszacowania optymalnej dawki azotu jest określenie długości jednorocznych przyrostów. Optymalne roczne przyrosty pędów na owocujących plantacjach porzeczek powinny wynosić 40-50 cm. Nawozy azotowe stosuje się w dwóch jednakowych dawkach (po 50%), pierwszą w czasie nabrzmiewania pąków, a drugą bezpośrednio po kwitnieniu. Do nawożenia azotem można użyć saletrzaku, saletry wapniowej, saletry amonowej lub mocznika.

Dawki potasu na owocujących plantacjach porzeczek wynoszą 50-80 kg K2O/ ha przy zasobności średniej oraz 80-120 kg K2O/ha przy zasobności niskiej w glebie. Wyższe dawki potasu można zastosować na plantacjach porzeczki czerwonej. Do nawożenia potasem poleca się siarczan potasu lub saletrę potasową, którą częściowo uzupełni się również azot.

Nawożenie pozakorzeniowe (dolistne)
Do nawożenia dolistnego porzeczek najczęściej zaleca się mocznik, który ma wysoką zawartość azotu (46% N), wykazuje niską fitotoksyczność i jest szybko pobierany przez liście. Dobre efekty opryskiwania mocznikiem uzyskuje się w roku silnego owocowania na glebach lżejszych oraz w warunkach utrudnionego pobierania azotu (niedobór wody, uszkodzenie korzeni przez gryzonie lub niskie temperatury w okresie zimy). W celu poprawy wzrostu roślin wykonuje się 2-, 3-krotne opryskiwanie mocznikiem po kwitnieniu w dawce 5 kg/ha w każdym zabiegu.

Przy występowaniu objawów niedoboru składników pokarmowych na liściach można zastosować dolistnie:
- Fostar, Seniphos, Rosafos, Phosfik, Insol Fos, Busz 1, Wuxal Top P – w celu uzupełnienia fosforu;
- Wapnovit, Insol Ca, Stopit, Wuxal Calcium, Rosacal – przy niedoborze wapnia;
- siarczan magnezu, Krista MgS – dla uzupełnienia magnezu;
- siarczan potasu, saletrę potasową, Final K, Drakar – przy braku potasu.

Nawożenie pozakorzeniowe stanowi cenne uzupełnienie nawożenia doglebowego. Dlatego w celu zwiększenia plonowania i lepszego odżywienia roślin, zwłaszcza w okresie niekorzystnych warunków atmosferycznych, polecane są płynne nawozy wieloskładnikowe takie jak: Florovit, Ekolist, Insol, Multivit lub nawozy krystaliczne rozpuszczalne np. Agroleaf, Rosaleaf, Universol, Rosasol, Kristalon, Nitrophoska Foliar, Folicare.

W uprawie porzeczek ważne jest również dokarmianie borem, ponieważ składnik ten wpływa na rozwój organów generatywnych, lepsze jest zawiązywanie owoców. Zalecane jest opryskiwanie tym składnikiem szczególnie w roku silnego owocowania i na glebach lżejszych. Nawożenie borem wykonuje się po wytworzeniu pąków kwiatowych i pod koniec kwitnienia oraz po zbiorze owoców, a przed opadnięciem liści. Do oprysku można użyć Borvit w dawce 1,5 l/ha, Solubor – 2 kg/ha, Bormax – 1 l/ha, Rosabor – 1 l/ha, Wuxal Folibor – 0,75 l/ha lub inny nawóz z borem.

Fertygacja plantacji porzeczek (nawożenie połączone z nawadnianiem)

Plantacje nawadniane można nawozić poprzez system nawodnieniowy. Fertygację azotem na plantacjach porzeczek prowadzi się w okresie od nabrzmiewania pąków do połowy czerwca. W pierwszym roku uprawy stosuje się 5-8 kg N, w drugim 8-10 kg N, w następnych latach 15-20 kg N na hektar. Do fertygacji można użyć nawozów dwuskładnikowych takich jak: saletra wapniowa, saletra potasowa, saletra magnezowa lub wieloskładnikowych rozpuszczalnych np. Kristalon, Superba, Rosasol, Nutrifol, Pioner.

autor: Wiesława Kaczorek
artykuł pochodzi z Aktualności Rolniczych ŚODR Nr 1/2011

Autor: materiał dodany przez Aktualności Rolnicze ŚODR

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH WARSZAWA WAWER non-stop 9.50 PLN
112 dni
Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa - zdjęcie 1 Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa 9.00 PLN
112 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 59.00 PLN
112 dni
Pneumatyka dla rolnictwa i przemysłu spożywczego - zdjęcie 1 Pneumatyka dla rolnictwa i przemysłu spożywczego - 306 dni
Drewno kominkowe w siatkach Warszawa - zdjęcie 1 Drewno kominkowe w siatkach Warszawa 9.95 PLN
112 dni