Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
ルイヴィトンコピールイヴィトンiphone7plusケース
Energetyczny perz | PIAGRO.pl

Opublikowano 14-11-2011 o 14:14

Energetyczny perz


Biomasa to najstarsze i najszerzej wykorzystywane współcześnie odnawialne źródło energii. W Unii Europejskiej średnio ponad 50% energii odnawialnej pozyskiwane jest z biomasy stałej, w Polsce ok. 80%.

Ze względu na ograniczone możliwości pozyskiwania drewna opałowego z lasów, przemysłu czy słomy z rolnictwa, dużą uwagę zwraca się na otrzymywanie biomasy z wieloletnich plantacji roślin energetycznych. Do tej pory najbardziej popularna była wierzba. Jednak ze względu na warunki glebowe oraz klimatyczne (zwłaszcza stosunkowo małe opady i ograniczone zasoby wód gruntowych) nie może być ona zalecana do uprawy we wszystkich rejonach naszego kraju. W tym zakresie również w naszym województwie mamy w większości mało korzystne warunki klimatyczne. Również dla dobrego plonowania wierzba wymaga gleb żyźniejszych, a te z kolei powinny być przeznaczane pod uprawę roślin na cele żywnościowe. Coraz częściej poszukiwane są więc rośliny, które dadzą przyzwoite plony w mniej sprzyjających warunkach, zwłaszcza na glebach lekkich, suchych, ubogich w składniki pokarmowe. Od kilku lat w Instytucie Badawczym Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie prowadzone były badania nad nowym gatunkiem trawy – perzem wydłużonym.

Zaowocowało to wyhodowaniem odmiany Bamar, która obecnie znajduje się w badaniach rejestrowych COBORU w Słupi Wielkiej. Biomasa z tej rośliny może być wykorzystywana zarówno do bezpośredniego spalania, jak i do produkcji biogazu. Perz wydłużony jest rośliną wieloletnią, zbito- kępkową, o silnym systemie korzeniowym, sięgającym w poszukiwaniu wody ponad 2m w głąb gleby. Szczególnie istotne jest to, że nie tworzy rozłogów, a więc nie ma mowy o niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się, co odróżnia go od znanego wszystkim rozłogowego perzu właściwego, bardzo uciążliwego i trudnego w zwalczaniu. Odmiana Bamar dorasta do 2 m wysokości, ma sztywne źdźbło i szczeciniaste, długie do 40 cm szarozielone liście. Nie wylega w łanie i obecnie nie ma patogenów chorobotwórczych. Z uwagi na małe wymagania zalecana jest do uprawy szczególnie na glebach piaszczystych i ubogich. Zdaniem hodowców z IHAR-u – Danuty i Józefa Martyniaków ważniejsze zalety tej rośliny to przede wszystkim:
- nieinwazyjność – brak rozłogów uniemożliwia w niekontrolowany sposób rozprzestrzenia się tej rośliny w środowisku;
- małe potrzeby wodne – co szczególnie czyni ją przydatną do uprawy na glebach lekkich, słabszych, suchych.
- toleruje w uprawie gleby skażone i zasolone;
- niewielki koszt założenia plantacji w porównaniu z innymi roślinami energetycznymi (ok. 2,1 tys zł na ha, dla porównania dla miskantusa koszt wynosi ok. 20 tys. zł, a wierzby 8–10 tys zł);
- wysoki plon suchej biomasy –12–15 ton suchej masy z ha (plonowanie począwszy od drugiego roku uprawy), o wysokiej wartości energetycznej (17–18 MJ/kg). Wartość kaloryczna suchej masy uzyskanej z 1 ha plantacji może równoważyć 6 ton węgla kamiennego;
- długotrwałość plantacji 8–10 lat; po okresie produkcyjnym prosta jej likwidacja, poprzez zaoranie tradycyjnym pługiem używanym w gospodarstwie.

Biomasa perzu wydłużonego, ze względu na wysoką zawartość włókna i celulozy, może stanowić cenny surowiec energetyczny wykorzystywany do bezpośredniego spalania w postaci brykietów, pelet czy sprasowanych bel, a uzyskany popiół do nawożenia gleb ze względu na znaczną zawartość potasu oraz znikomą zawartość siarki.

Ponadto zielona masa tej rośliny przed wykłoszeniem może również stanowić cenny substrat do biogazowi, a produkt pofermentacyjny być wykorzystywany jako nawóz do rekultywacji gleb słabych i ubogich, zwiększając ich żyzność i zawartość materii organicznej. W obecnym stanie prawnym są w tym zakresie jeszcze określone przeszkody. Należy jednak mieć nadzieję, że nowelizacja prawodawstwa, szczególnie Ustawy o nawozach i nawożeniu ułatwi nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych powstających w procesie produkcji biogazu rolniczego, a mało wymagające rośliny znajdą swoje miejsce w zagospodarowaniu słabych, zdegradowanych gleb i lokalne, tanie źródło biomasy wykorzystywane do celów energetycznych.

W opracowaniu wykorzystano artykuł „Perz wydłużony kępowy źródłem taniej bioenergii (fitoenergii)” – D.i J. Martyniak

autor: Maria Ochmańska KPODR Minikowo, Oddział w Zarzeczewie
Wieś Kujawsko-Pomorska NR październik 2011

fot.sxc.hu

 

Autor: materiał dodany przez Wieś Kujawsko-Pomorska

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa - zdjęcie 1 Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa 9.00 PLN
47 dni
TORF, SUBSTRAT, PODŁOŻA TORFOWE, WARSZAWA - zdjęcie 1 TORF, SUBSTRAT, PODŁOŻA TORFOWE, WARSZAWA 14.50 PLN
47 dni
SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa - zdjęcie 1 SIATKA CHOINKOWA DO PAKOWANIA CHOINEK Warszawa 49.00 PLN
47 dni
drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa - zdjęcie 1 drzewka owocowe,krzewy owocowe Warszawa 24.00 PLN
47 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 59.00 PLN
47 dni