replique montre pas cherreplique chanel montres replique audemars piguet montresreplique hublot montres
Fussball hallenschuhedetské kopačkyvoetbalschoenen salefotbollsskor webshopScarpe calcio scontatechaussure de football pas cherbillige fotballsko på nett på
luxus uhren replicaCeline Outlet
Energetyczny perz | PIAGRO.pl

Opublikowano 14-11-2011 o 14:14

Energetyczny perz


Biomasa to najstarsze i najszerzej wykorzystywane współcześnie odnawialne źródło energii. W Unii Europejskiej średnio ponad 50% energii odnawialnej pozyskiwane jest z biomasy stałej, w Polsce ok. 80%.

Ze względu na ograniczone możliwości pozyskiwania drewna opałowego z lasów, przemysłu czy słomy z rolnictwa, dużą uwagę zwraca się na otrzymywanie biomasy z wieloletnich plantacji roślin energetycznych. Do tej pory najbardziej popularna była wierzba. Jednak ze względu na warunki glebowe oraz klimatyczne (zwłaszcza stosunkowo małe opady i ograniczone zasoby wód gruntowych) nie może być ona zalecana do uprawy we wszystkich rejonach naszego kraju. W tym zakresie również w naszym województwie mamy w większości mało korzystne warunki klimatyczne. Również dla dobrego plonowania wierzba wymaga gleb żyźniejszych, a te z kolei powinny być przeznaczane pod uprawę roślin na cele żywnościowe. Coraz częściej poszukiwane są więc rośliny, które dadzą przyzwoite plony w mniej sprzyjających warunkach, zwłaszcza na glebach lekkich, suchych, ubogich w składniki pokarmowe. Od kilku lat w Instytucie Badawczym Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie prowadzone były badania nad nowym gatunkiem trawy – perzem wydłużonym.

Zaowocowało to wyhodowaniem odmiany Bamar, która obecnie znajduje się w badaniach rejestrowych COBORU w Słupi Wielkiej. Biomasa z tej rośliny może być wykorzystywana zarówno do bezpośredniego spalania, jak i do produkcji biogazu. Perz wydłużony jest rośliną wieloletnią, zbito- kępkową, o silnym systemie korzeniowym, sięgającym w poszukiwaniu wody ponad 2m w głąb gleby. Szczególnie istotne jest to, że nie tworzy rozłogów, a więc nie ma mowy o niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się, co odróżnia go od znanego wszystkim rozłogowego perzu właściwego, bardzo uciążliwego i trudnego w zwalczaniu. Odmiana Bamar dorasta do 2 m wysokości, ma sztywne źdźbło i szczeciniaste, długie do 40 cm szarozielone liście. Nie wylega w łanie i obecnie nie ma patogenów chorobotwórczych. Z uwagi na małe wymagania zalecana jest do uprawy szczególnie na glebach piaszczystych i ubogich. Zdaniem hodowców z IHAR-u – Danuty i Józefa Martyniaków ważniejsze zalety tej rośliny to przede wszystkim:
- nieinwazyjność – brak rozłogów uniemożliwia w niekontrolowany sposób rozprzestrzenia się tej rośliny w środowisku;
- małe potrzeby wodne – co szczególnie czyni ją przydatną do uprawy na glebach lekkich, słabszych, suchych.
- toleruje w uprawie gleby skażone i zasolone;
- niewielki koszt założenia plantacji w porównaniu z innymi roślinami energetycznymi (ok. 2,1 tys zł na ha, dla porównania dla miskantusa koszt wynosi ok. 20 tys. zł, a wierzby 8–10 tys zł);
- wysoki plon suchej biomasy –12–15 ton suchej masy z ha (plonowanie począwszy od drugiego roku uprawy), o wysokiej wartości energetycznej (17–18 MJ/kg). Wartość kaloryczna suchej masy uzyskanej z 1 ha plantacji może równoważyć 6 ton węgla kamiennego;
- długotrwałość plantacji 8–10 lat; po okresie produkcyjnym prosta jej likwidacja, poprzez zaoranie tradycyjnym pługiem używanym w gospodarstwie.

Biomasa perzu wydłużonego, ze względu na wysoką zawartość włókna i celulozy, może stanowić cenny surowiec energetyczny wykorzystywany do bezpośredniego spalania w postaci brykietów, pelet czy sprasowanych bel, a uzyskany popiół do nawożenia gleb ze względu na znaczną zawartość potasu oraz znikomą zawartość siarki.

Ponadto zielona masa tej rośliny przed wykłoszeniem może również stanowić cenny substrat do biogazowi, a produkt pofermentacyjny być wykorzystywany jako nawóz do rekultywacji gleb słabych i ubogich, zwiększając ich żyzność i zawartość materii organicznej. W obecnym stanie prawnym są w tym zakresie jeszcze określone przeszkody. Należy jednak mieć nadzieję, że nowelizacja prawodawstwa, szczególnie Ustawy o nawozach i nawożeniu ułatwi nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych powstających w procesie produkcji biogazu rolniczego, a mało wymagające rośliny znajdą swoje miejsce w zagospodarowaniu słabych, zdegradowanych gleb i lokalne, tanie źródło biomasy wykorzystywane do celów energetycznych.

W opracowaniu wykorzystano artykuł „Perz wydłużony kępowy źródłem taniej bioenergii (fitoenergii)” – D.i J. Martyniak

autor: Maria Ochmańska KPODR Minikowo, Oddział w Zarzeczewie
Wieś Kujawsko-Pomorska NR październik 2011

fot.sxc.hu

 

Autor: materiał dodany przez Wieś Kujawsko-Pomorska

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

Wybrane produkty z platformy handlowej

pozostałe produkty

Nazwa Cena Do końca
PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK, CHLOREK MAGNEZU, WAPNIA, MIOTŁY, WARSZAWA 9.00 PLN
20 dni
Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa - zdjęcie 1 Mieszanka piaskowo - solna producent Warszawa 9.00 PLN
20 dni
CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA - zdjęcie 1 CHLOREK WAPNIA, CHLOREK MAGNEZU, WARSZAWA 1.00 PLN
20 dni
 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA - zdjęcie 1 PIASEK W WORKACH producent WARSZAWA 9.00 PLN
20 dni
Drewno kominkowe w siatkach Warszawa - zdjęcie 1 Drewno kominkowe w siatkach Warszawa 9.95 PLN
20 dni